Офіційний портал
Запорізької міської влади

69105, м. Запорiжжя, пр. Соборний 206


Соціально-економічній паспорт

Соціально - економічний паспорт м.Запоріжжя за підсумками 2016 року 

1. Загальні відомості

Запоріжжя - місто обласного значення, адміністративний центр Запорізької області. Розташоване на головній воднотранспортній магістралі – р.Дніпро. Є одним з найбільших адміністративних, індустріальних та культурних центрів півдня України. Четвертий за величиною індустріальний центр України з розвиненим машинобудуванням, чорною та кольоровою металургією, хімічною та будівельною промисловістю. Місто має річковий порт, міжнародний аеропорт і є важливим транзитним залізничним вузлом. Відстань від м.Запоріжжя до столиці держави м.Києва становить близько 700 км.

Запоріжжя займає вигідне економіко-географічне положення та розташоване на головній водно-транспортній магістралі України - р.Дніпро. Гідрографічна мережа Запоріжжя складається, окрім р.Дніпро, з малих річок: Мокра Московка, Суха Московка, Верхня, Середня та Нижня Хортиця, великої кількості струмків і балок. Довжина малих річок у межах міста складає 26 км, струмків - 11,5 км, балок із водотоками - 22,3 км.

Висота  міста над рівнем моря - до 50 м; місцевість - рівнинна, ґрунти - чорноземні звичайні, відносна вологість у зимовий період - 75-80%, у літній - близько 60%; сейсмічність міста - сприятлива (від 0 до 5 балів).

Клімат - атлантично-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, які в окремі роки виявляються особливо інтенсивно. Літо тепле, зазвичай починається в перших числах травня і триває до початка жовтня, охоплюючи період близько п'яти місяців. Зима помірно м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву становить 14 см, найбільша - 35 см. Середня річна температура +9,0 °C, середня температура в липні +22,8 °C, а в січні - 4,9 °C. Середня глибина промерзання ґрунту - 0,8 м, максимальна - близько 1 м. За умовами забезпеченості вологою територія міста належить до посушливої зони. Середньорічна кількість опадів становить 443 мм, а випаровування з поверхні суходолу - 480 мм, з водної поверхні - 850 мм. При цьому влітку часто спостерігаються зливи, що сильно розмивають поверхню ґрунту.

Територія м.Запоріжжя в межах міської ради становить 33155 га.

Показник витрати території на 1000 жителів - 39 га, що приблизно збігається з такими ж показниками по міських поселеннях України (40 га). Більше 4 тис.га зайняті водними просторами (12,8%), близько 8 тис.га займають промислові, комунально-складські об'єкти, спецтериторії, 17,6% міських земель використовується в сільському господарстві.

     Місто Запоріжжя поділено на 7 адміністративних районів (Вознесенівський, Дніпровський, Заводський, Комунарський, Олександрівський, Хортицький, Шевченківський). У районах створено районні адміністрації, які забезпечують функції взаємодії з громадськістю, органами самоорганізації населення в питаннях життєзабезпечення та благоустрою міста.

Запорізьку міську раду представляють 64 депутати. У міській раді сформовано депутатські групи і фракції: «Об’єднання «Самопоміч» (6 депутатів); «ВО «Батьківщина» (6 депутатів); «УКРОП» (9 депутатів); «Нова політика» (9 депутатів); «Солідарність» (7 депутатів); «Наш край» (6 депутатів); «Опозиційний блок» (20 депутатів); Позафракційні (1 депутат).

Виконавчий комітет Запорізької міської ради складається з 16 осіб (у тому числі представники виконавчих органів міської ради, підприємств та організацій міста).

До структури виконавчих органів Запорізької міської ради входять департаменти і управляння та районні адміністрації по 7 районах міста. Структурні підрозділи, які функціонально мають здійснювати безпосередній моніторинг процесів благоустрою та архітектурно-будівельного контрою мають статус інспекцій.

У м.Запоріжжі триває багаторічна тенденція скорочення чисельності населення за рахунок усіх складових демографічного розвитку: народжуваності, смертності та міграції.

Станом на 01.01.2017 у місті мешкало 750,685 тис.осіб. Упродовж 2016 року чисельність населення зменшилася на 6242 особи, в т.ч. за рахунок природного скорочення на 5055 осіб,  міграційного - на  1187 осіб.

Упродовж 2016 року в місті  народилося 6219 немовлят, що  на  489 дітей менше, ніж торік (6708 дітей).

Упродовж останніх років спостерігається суттєве перевищення кількості померлих над кількістю народжених.

Так, у звітному періоді зареєстровано 11274 померлих, що на 225 осіб більше, ніж у 2015 році.

Чисельність населення міста, також, скорочується за рахунок міграції. Упродовж 2016 року до міста прибуло 958 осіб, а вибуло - 2145 осіб.

 

2. Промисловість

Місто Запоріжжя - один з найбільших промислових мегаполісів країни. У ньому зосереджені машинобудівний, енергетичний і металургійний комплекс державного значення.

Промисловий потенціал міста Запоріжжя - це понад 290 промислових підприємств (підприємства за основними видами промислової діяльності, які включені до щомісячної статистичної звітності).

          За підсумками 2016 року в порівнянні 2015 роком спостерігається збільшення обсягів реалізованої промислової продукції.

Обсяг реалізованої промислової продукції в цілому по місту за 2016 рік становив 143 204,6 млн.грн. (73,0% до обласного показника та на 9,8% більше, ніж у 2015 році), у розрахунку на одного мешканця показник становив 137,7 тис.грн., що в 3 рази більше, ніж в середньому по Україні.

За 2016 рік у структурі реалізованої промислової продукції міста металургійне виробництво складало 47,6%; машинобудування - 14,0%; виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів - 7,6%; постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря - 15,7%.

Металургійне виробництво. Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування

За 2016 рік у порівнянні з 2015 роком збільшено виробництво резервуарів, цистерн, баків та контейнерів подібних з металів чорних або алюмінію, місткістю більше 300 л на 55,5%,  феросплавів - на 2,7% проте зменшено виробництво сталі на 2,3%, послуг з лиття чавуну сірого - на 25,8%, послуг з лиття сталі - на 38,4%.

Упродовж звітного періоду металургійними підприємствами міста вироблено 37,0% всієї сталі, виробленої в Україні, 15,3% чавуну та 13,3% резервуарів, цистерн, баків та контейнерів подібних з металів чорних або алюмінію, місткістю більше 300 л. 

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2016 року по м.Запоріжжю складав 49 766,2 млн.грн. (98,6% до обласного показника та на 5,2% більше, ніж за аналогічний період 2015 року).

Металургійний комплекс міста представлений такими відомими підприємствами чорної та кольорової металургії, як:

-  ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» - провідний виробник прокату, сталі та чавуну;

- ПАТ «Запорізький завод феросплавів» - провідний виробник феросплавів;

- ПАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» - виробник спеціальних сталей;

- ТОВ «Титано-магнієвий комбінат» - єдиний в Україні виробник губчатого титану, який також виробляє титанові зливки.

Машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування

На підприємствах машинобудування міста за 2016 рік у порівнянні з  2015 роком збільшено виробництво трансформаторів на 24,1%,  елементів баластних для ламп і трубок газорозрядних, перетворювачів статичних, котушок індуктивності інших - на 72,8%, апаратури електричної для комутації або захисту електричних схем на напругу більше 1000 В - на 1,6% при цьому зменшено виробництво автомобілів легкових на 89,0%. 

Протягом звітного періоду машинобудівними підприємствами міста виготовлено 70,0% апаратури електричної для комутації або захисту електричних схем на напругу більше 1000 В, виробленої на території країни.

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2016 року по м.Запоріжжю складав 14 683,9 млн.грн. (84,1% до обласного показника та на 13,0% менше, ніж за аналогічний період 2015 року).

Економіко-визначальні підприємства галузі:

- ПАТ «ЗАЗ» - єдине в Україні підприємство, яке має повний цикл виробництва легкових автомобілів, виробляє також вантажні автомобілі та автобуси;

- АТ «Мотор Січ» - провідна компанія світу, яка виробляє надійні двигуни до авіаційної техніки, а також промислові газотурбінні установки;

- ПАТ «Запоріжтрансформатор» - один з лідерів світового трансформаторобудування;

- ПАТ «Український графіт» - провідний виробник графітованих електродів для електричних печей;

- ПАТ «Запорізький завод важкого кранобудування» - одне з найбільших кранобудівних підприємств;

- КТ «Запорізький завод високовольтної апаратури «Вакатов і компанія» - визнаний в Україні лідер постачальників високовольтних вимірювальних трансформаторів, комплектних розподільчих пристроїв середньої напруги та високовольтних роз’єднувачів;

- КП «Науково-виробничий комплекс «Іскра» - провідний розробник та виробник наземної радіолокаційної техніки оборонного комплексу України;

- ДП «Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» - спеціалізується на ремонті та модернізації авіаційної техніки;

- ПАТ «Запорізький механічний завод» - виробляє запасні частини до рухомого складу залізничного транспорту;

- ПАТ «Запорізький електроапаратний завод» - спеціалізується на виробництві силових напівпровідникових перетворювачів.

Виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів

За 2016 рік у порівнянні з 2015 роком збільшено виробництво хліба та виробів хлібобулочних нетривалого зберігання на 4,5%;  печива солодкого і вафлі - на 44,7% при цьому зменшено виробництво пряників і виробів подібних на 8,1%; борошна - на  5,3%;  безалкогольних напоїв - на 2,6%; виробів здобних - на 5,2%.  

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2016 року по м.Запоріжжю складав 7 987,4  млн.грн. (51,1% до обласного показника та на 82,7% більше, ніж у аналогічному періоді 2015 року). 

Економіко-визначальні підприємства галузі: ПАТ «Карлсберг Україна» м.Запоріжжя - підприємство європейського рівня з виробництва пива та безалкогольних напоїв та ПАТ «Запорізький оліяжиркомбінат».

Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря.

У місті за 2016 рік в порівнянні з 2015 роком збільшено виробництво електроенергії на 52,4%, пари та води гарячої на 1,3%.

Обсяг реалізації по галузі за січень-грудень 2016 року по м.Запоріжжю складав 16 421,5 млн.грн. (42,4% до обласного показника та на 32,9% більше, ніж у аналогічному періоді 2015 року).  

            Майже на всіх промислових підприємствах міста впроваджена інтегрована система менеджменту якості, екології та охорони праці, яка відповідає міжнародним стандартам ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, а також постійно впроваджуються інноваційні технології.

 

3. Зовнішньоекономічна діяльність

Промисловість міста має чітко визначену експортну орієнтацію, про що свідчать високі обсяги зовнішньоторговельного товарообігу, 70,7% якого складає експорт. 

Підприємства та організації міста у 2016 році експортували товарів і послуг на суму 2074,06 млн.дол.США (на 21,3% менше, ніж за 2015 рік), імпортували – 858,69 млн.дол.США (на 16,3% менше). Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу міста склало 1215,37 млн.дол.США.

Як і в попередні періоди, основу зовнішньої торгівлі міста становили товари. На їх долю припадало 92,2% експорту та 94,0% імпорту. 

За 2016 року експорт товарів становив 1911,98 млн.дол. США (зменшився на 23,4% у порівнянні з 2015 роком), імпорт – 807,14 млн. дол. США (зменшився на 16,1%). Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 1104,84 млн. дол. США.

Зовнішньоторговельні взаємовідносини підтримувались з партнерами із понад 150 країнами світу. Найвагоміша частка запорізької продукції (29,9%) була поставлена до країн Європи, експорт зменшився на 16,9% в порівнянні з 2015 роком. До країн Азії та СНД відправлено відповідно 29,4% та 29,0% від загального експорту товарів. Експорт до Азії зменшився на 21,9%, до СНД - на 30,9%.

Значні експортні поставки товарів здійснювались у  Російську Федерацію (23,8% загального обсягу експорту), Туреччину (13,2%), Італію (6,7%), Польщу (6,2%), Болгарія (4,9), Єгипет (3,8%), Індію (3,4%), Німеччина (2,4%), Ліван (2,3%).

Імпорт товарів здійснювався, зокрема, з РФ (34,5% від загального обсягу імпорту), Німеччини (9,6%), Китаю (8,6%), Польщі (4,6%), Туреччини (3,4%), Литви (3,1%), Білорусії (3,0%), Норвегії (2,9%). 

У структурі експорту основну частку склали: чорні метали (61,3%); машини, обладнання та механізми (17,5%); продукти рослинного походження (5,0%); продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (3,4%) в структурі імпорту – мінеральні продукти (30,5%); недорогоцінні метали та  вироби з них (20,4%); реактори, котли, машини (9,9%); живі тварини, продукти тваринного походження (7,4%).

 

4. Капітальне будівництво

        У 2016 році в м.Запоріжжі введено в експлуатацію 246 житлових об’єктів, загальною площею 64,96 тис.кв.м, що на 10,4% більше, ніж торік, зокрема - багатоповерхові будинки, загальною площею 32,99 тис.кв.м, з яких: будинки житлового комплексу «Набережний квартал» по вул.Поштовій/ вул.Приходській, по  вул.Новокузнецькій, 75, Медичній, 8 тощо. Індивідуальними забудовниками введено в експлуатацію 197 житлових будинків (31,97 тис.кв.м).

Упродовж 2016 року КП «Управління капітального будівництва»  здійснювало організацію будівництва та технічний нагляд за роботами з капітального та поточного ремонтів, реконструкції, будівництвом об’єктів  комунальної власності міста в межах за рахунок коштів міського та державного бюджетів, а саме:

Види робіт

Вартість виконаних робіт, тис.грн.

Капітальний ремонт закладів органів місцевого самоврядування

2 990,710

Капітальний ремонт закладів освіти

16 416,396

Реконструкція закладів освіти

37 041,522

Реконструкція закладів спорту

655,420

Капітальний ремонт закладів охорони здоров'я

7 134,215

Реконструкція закладів охорони здоров'я

19 731,695

Реконструкція закладів соціального захисту

2 731,461

Реконструкція закладів культури

304,384

Реконструкція центрів надання адмін послуг

3 379,252

Капітальний ремонт житлового фонду комунальної власності

85 253,878

Капітальний ремонт будинків ОСББ

929,676

Встановлення приладів обліку теплової енергії

3 548,431

Реконструкція об'єктів житлово-комунального господарства

16 862,262

Реконструкція теплових мереж

1 098,062

Капітальний ремонт нежитлових приміщень

199,268

Реконструкція об'єктів інфраструктури міста

12 811,227

Реконструкція та капітальний ремонт доріг

40 957,065

Реконструкція екологічних об'єктів

14 491,940

Реконструкція об'єктів транспортного забезпечення

493,263

Встановлення малих архітектурних форм (дитячих та спортивних майданчиків)

18 686,878

Реконструкція парків

12 884,748

Разом

298 601,753

 

5. Інвестиції

Залучення прямих іноземних інвестицій є стратегічним напрямком інвестиційної політики. Основна частка залучених у місто іноземних інвестицій – прямі іноземні інвестиції.

Упродовж 9 місяців 2016 року в економіку міста надійшло 13,8 млн.дол.США іноземних інвестицій. Загальний обсяг акціонерного капіталу нерезидентів станом на 01.10.2016 склав 813,1 млн.дол.США. що на 1,6% менше, ніж на 01.01.2016 (826,6 млн.дол.США).

В економіку міста залучено 94,1% від обсягу прямих іноземних інвестицій області. У розрахунку на одного мешканця міста цей показник склав 1076,2 дол.США.

Приріст інвестицій спостерігався у сфері виробництва хімічних речовин і хімічної продукції на 33,0%, тимчасового розміщення й організації харчування - на 85,2%, інформації та телекомунікації – на 29,9% та у фінансовій та страховій діяльності – на 5,2%.

Капітал нерезидентів спрямовано, переважно, у промисловість (64,5% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій), а саме: у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (21,8%), машинобудування (24,8%), металургійне виробництво (10,8%) та постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (5,9%).

Прямі іноземні інвестиції в економіку м.Запоріжжя надходили із більш, ніж 50 країн світу. Найбільші інвестори: Кіпр, Швеція, Республіка Корея.

 

6. Житлово-комунальне господарство

          Житловий фонд комунальної власності м.Запоріжжя станом на 01.01.2017 налічував 3609 житлових будинків комунальної власності, 148 будинків житлово-будівельних кооперативів та 541 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

 За терміном експлуатації житловий фонд у процентному співвідношенні поділяється:

-         термін експлуатації до 30 років - 541 будинків (13,8%);

-         термін експлуатації  50 років - 1096 будинків (31,8%);

-         термін експлуатації більше 50 років – 1972 будинків (54,3%).

 У складі житлового фонду 297 будинків признано ветхими та 3 будинків - аварійними.

           За рівнем благоустрою житловий фонд розподіляється:

2684 будинків (74,37%) забезпечені центральним опаленням;

1702 будинків (54,16%) - центральним гарячим водопостачанням;

3440 будинків (95,31%) - центральним холодним водопостачанням;

3309 будинків (91,69%) газифіковано.

          Розподіл житлових будинків по фізичному зносу:

189 будинок (0,6% від загальної площі) має понад 80% зносу;

701 будинки (4,1%) - від 61% до 80% зносу;

1753 будинків (41,2%) - від 41% до 60% зносу;

713 будинків (36,8%) - від 21% до 40% зносу;

253 будинків (17,3%) - до 20% зносу.

Обслуговування житлових будинків комунальної власності міста здійснює міське комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради.

Одним з головних напрямків роботи КП «Наше місто» є виконання поточного ремонту конструктивних елементів житлового фонду, виконання робіт з поточного ремонту відбувається по мірі надходження коштів за житлово-комунальні послуги від населення.

За рахунок обігових коштів КП «Наше місто» у 2016 році виконано наступні роботи:

- 9,155 тис.кв.м покрівель на 229 житлових будинках;

- 19,057 тис.п.м швів стінових огороджень 1144 квартирах;

- замінено 3,747 тис. пог.м внутрішньобудинкових мереж гарячого і холодного водопостачання та центрального опалення на -    1253,97 тис. грн.;

- заміна запірної арматури 4187 од. - 1 602,90 тис.грн.;

- заміна  34 випусків інженерних  мереж  в будинки  на  суму  111,72 тис.грн.;

- заміна 7-ми вікон на сходових клітках та ремонт 31 вікна,

- відновлення скління вікон – 128,8 кв.м.,

- заміна дверей входів у під'їзди, на покрівлю, в підвали – 119 шт.,

- ремонт дверей - 23 шт.

         Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в м.Запоріжжі надає КП «Водоканал». Підприємство надає послуги близько 900,000 тис.мешканців міста та трьох сільських районів (Запорізькому, Новомиколаївському та Вільнянському), 9,0 тис. підприємств та організацій.

Система водозабезпечення та водовідведення мають вкрай незадовільний стан. У комунальній власності і на балансі КП «Водоканал» знаходиться 2532 км водопровідних та 937 км каналізаційних мереж, з фізичним зносом 60%. Вже зараз потребують капітального ремонту 670 км водопровідних та 280 км каналізаційних мереж. Щорічно на цих мережах відбувається більше 5000 витоків водопроводах і до 14 тисяч засмічень каналізації.

КП «Водоканал» за власні кошти проводилися роботи з заміни найбільше зношених мереж водопроводу та каналізації. Упродовж 2016 року виконано:

- заміну 12 293 пог.м водопровідних мереж на суму 6 622,6 тис.грн.;

- заміну 1482 пог.м каналізаційних мереж - 623,4 тис.грн.;

- усунено 4890 пошкоджень на мережах водопроводу та 14504 засмічень на мережах каналізації;

- ремонти та заміну 2 281 од. запірної арматури та 734 од. пожежних гідрантів;

- капітальний ремонт 2 контактних освітлювачів (КО-8, КО-13) та 7 електродвигунів 1000 кВт на водопровідних очисних спорудах ДВС-1 та ДВС-2.

      Централізована система теплопостачання м.Запоріжжя є однією з найбільших в Україні і забезпечує теплом понад 70% жителів міста.

      Наразі Концерном «Міські теплові мережі» експлуатується 65 котелень. Протяжність теплових мереж складає 722,762 км у двотрубному обчисленні. Крім того, Концерном експлуатуються 16 насосних станцій та 52 центральних теплових пункти.

    Для забезпечення якісного та надійного теплопостачання на котельнях встановлено високотехнологічне обладнання різного рівня складності.

    Концерн «Міські теплові мережі» забезпечує теплом і гарячою водою 15389 об'єктів міста, в т. ч. 3686 житлових будинків, 567 об'єктів бюджетної сфери, 123 дошкільних заклади, 156 шкіл, 121 лікарню та інших споживачів. Загальна площа житлового фонду міста, яку опалює Концерн «Міські теплові мережі», майже 13 млн.м2, гарячим водопостачанням користується  485,5 тис. жителів міста.

 

Рівень розрахунків населення за житлово-комунальні послуги

 

Назва підприємства

Нараховано населенню за  2016р., тис.грн..

Сплачено населенням за 2016 р., тис. грн.

% розрахунків населення

Концерн «МТМ»

996673,37

857796,53

97

КП «Водоканал»

220976,9

225029,3

101,83

МКП «Основаніє»

114305,388

131006,574

114,61

КП Наше місто

98795,54

89643,03

90,74

РАЗОМ

1 430 751,20

1 303 475,44

91,1

 

 

 

 

Назва підприємства

Стан заборгованості населення на початок 2016 року, тис.грн.

Стан заборгованості населення на 01.01.2017, тис.грн.

Темп зростання (зменшення) заборгованості насе-лення, % до початку року

Концерн «МТМ»

346862,3

485739,14

+40,04

КП «Водоканал»

116047,3

116499,0

+0,389

МКП «Основаніє»

143790,023

137459,473

-4,4

КП «Наше місто*

-

14926,07

**

РАЗОМ

606699,62

754 623,68

+24,38

*- станом на 01.01.2017 за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій

**- підприємство розпочало надавати послуги з утримання будинків лише з 01.09.2016р.

Рівень тарифів на житлово-комунальні послуги

Послуга

Чинні тарифи(у 2016) з ПДВ,грн/куб.м.,

грн./кв.м

Рівень відшкодування затвердженими тарифами фактичної собівартості (за 12 міс. 2016 року), %

Дата введення тарифу

Водопостачання

 

 

 

тариф споживачам, які є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

1.90/1.90

86.9

01.01.2016/01.05.2016

тариф споживачам, які не є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

6.65/6.54

102.4

01.01.2016/01.05.2016

тариф на централізоване постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем)

7.32/7.20

102.0

29.01.2016/05.07.2016

Водовідведення:

 

 

 

тариф споживачам, які є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

1.99/2.00

74.7

01.01.2016/01.05.2016

тариф споживачам, які не є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

4.79/4.56

108.9

01.01.2016/01.05.2016

тариф на централізоване постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем)

5.28/5.03

107.5

29.01.2016/05.07.2016

Гаряче водопостачання

72,37/66,89

86,8

01.07.2016

Оплення

28,44

86,8

01.07.2016

Утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

2,87

122,24*

01.09.2016

 

*-вересень-грудень 2016р. за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій з урахуванням перерахунків.

 

Створення ОСББ

Створення ОСББ та сприяння їх розвитку є пріоритетними напрямками реформування системи ЖКГ в м. Запоріжжя.

Всього створено ОСББ в м. Запоріжжя на 01.01.2016 – 131, за 2016 рік створено 692 ОСББ, станом на 01.01.2017 року - 823 ОСББ у 841 будинку.

Кількість ЖБК на 01.01.2017 року – 148 ЖБК - площею 1012,775 тис.кв.м(7,21%).

Кількість будинків ОСББ у власному управлінні – 562 будинки площею 3558,725 тис.кв.м(25,32%).

По Програмі відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в житлово-комунальному господарстві на 2015-2019 роки скористалися 21 ОСББ та ЖБК. За 2016 рік було відшкодовано 129,9 тис.грн відсотків за кредитами на енергозберігаючі та енергоефективні проекти будинків ОСББ та ЖБК.

 

7. Розрахунки за енергоносії

Інформація про стан розрахунків установ бюджетної сфери та комунальних підприємств, підпорядкованих Запорізькій міській раді, за електричну енергію, теплову енергію та природний газ за підсумками 2016 року

         У м. Запоріжжі станом на 01.01.2017 рівень розрахунків за спожиту електричну енергію склав 100,0%, у тому числі:

- міський бюджет – 100,0%  (прострочена заборгованість відсутня);

- Концерн «Міські теплові мережі» – 90,0% (загальна заборгованість - 22,924 млн.грн.);

- КП «Водоканал» - 112,6% (загальна заборгованість - 36,682 млн.грн.);

- МКП «Основаніє» - 124,4% (загальна заборгованість  0,072 млн. грн.);

- ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» - 106,9% (загальна заборгованість - 1,393 млн.грн.);

- КП ЕЗО «Запоріжміськсвітло» - 100,0% (заборгованість  відсутня).

         Рівень розрахунків Концерну «Міські теплові мережі» за природний газ, спожитий у 2016 році склав 63,7%, загальна заборгованість (з урахуванням минулих років) - 1097,372 млн. грн., в тому числі основний борг - 899,865 млн.грн., штрафні санкції - 197,507 млн.грн.

         Загальна заборгованість усіх категорій споживачів теплової енергії м. Запоріжжя перед Концерном «МТМ» станом на 01.01.2017 склала 774,412 млн.грн., у т.ч. населення - 485,739 млн. грн.

         Рівень розрахунків установ бюджетної сфери, підпорядкованих міській раді, за природний газ спожитий упродовж 2016 року становить 102,0%. (на 01.01.2017 прострочена заборгованість відсутня). 

         Рівень розрахунків населення м.Запоріжжя за природний газ спожитий у 2016 році становив 67,0%.

 

8. Транспорт

Робота транспорту загального користування має на меті гарантоване та ефективне задоволення потреб у безпечному і якісному транспортному обслуговуванні населення та підприємств міста, а також, створення сталого розвитку транспортного потенціалу в м.Запоріжжя.

На території міста працюють три автостанції, річковий порт та річковий вокзал, аеропорт.

У м.Запоріжжі проходить 103,2 км головних залізничних колій, розташовано 8 пасажирських та вантажних залізничних станцій, діють 2 пасажирських залізничних вокзали ( Запоріжжя-І та Запоріжжя-ІІ).

У складі ВСП «Запорізька дирекція залізничних перевезень» діють Запорізька дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт та дитяча залізниця.

         Упродовж 2016 року пасажирські перевезення в м.Запоріжжі здійснювалися на 91 автобусному маршруті 23 приватними автопідприємствами та  ЗКПМЕТ «Запоріжелектротранс» (на 1 автобусному, 7 тролейбусних та  7 трамвайних маршрутах).

У навігаційний період перевезення пасажирів річковим транспортом здійснювало ДП «Адміністрація річкових портів» за 2-ма приміськими напрямками до 6 причалів. Всього річковим транспортом  перевезено 60,44 тис. дачників на  суму 1,50 млн.грн., автотранспортом - 64,4 тис. пасажирів на 333,8 тис.грн.

Протяжність маршрутів електротранспорту в місті становить: трамвайних - 157,9 км, тролейбусних - 219,2 км. Довжина автобусних маршрутів коливається в середньому від 10,0 до 30,0 км, а декількох - і до 47,1 км.

         Середня добова кількість техніки на міських транспортних маршрутах складалася з 923 од. автобусу різних класів, 73,1 од. трамваїв та 38,8 од. тролейбусів.

Загальний обсяг перевезень автотранспортом загального користування за 2016 рік становив  43,38 млн.чол. (109,3% від показника попереднього року), електротранспортом - 53,2 млн.чол.

У звітному періоді в маршрутній мережі міста відбулися зміни, а саме подовжено: автобусний маршрут «пр.Металургів-Великий Луг» до вул. Зеленої; тролейбусний маршрут №14, до кінцевої зупинки Сімферопольське шосе; трамвайний маршрут №14  до кінцевої зупинки «Запоріжцирк».

Змінено умови проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: транспортні засоби мають відповідати вимогам екологічного стандарту ЄВРО - 2 та ЄВРО - 3; пріоритетними визначено категорії  І та ІІ класу (на 45-100 пасажиромісць) в звичайному режимі та класу А  - в режимі маршрутного таксі (автобуси класу В виключено).

У транспортній системі міста відіграє важливе місце аеропорт, який має статус міжнародного. У порівнянні з 2015 роком значно покращилася його робота, так пасажиропотік збільшився в 2,1 рази та становив 137,4 тис. пасажирів, вантажопотік зріс в 1,6 рази та становив 3,4 тис.тонн. Упродовж року обслуговано 2407 рейсів. Приріст кількості пасажирів, що користуються послугами аеропорту, забезпечили міжнародні перевезення та рейси до столичних аеропортів.

               

9. Торгівля та послуги

Обсяг обігу роздрібної торгівлі за 9 місяців 2016 року склав 39,65 млрд.грн., що на 13,6% більше, ніж у відповідному періоді 2015 року. У розрахунку на одну особу цей показник становив 3,45 тис.грн. (на 13,2% більше).

Обсяг реалізованих послуг за 2016 рік у порівнянні з 2015 роком збільшився на 9,2% та становив 6926,87 млн.грн., населенню реалізовано  послуг на 2296,9 млн.грн., що на 3,6%  більше, ніж торік.

У 2016 році торговельну мережу міста представляли понад 2247 підприємств торгівлі та 777 підприємств ресторанного господарства, у тому числі : ТОВ «АТБ-Маркет», ПП «Білла-України», ТОВ «Сільпо-Фуд», ТОВ «Ашан Україна гіпермаркет», ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», будівельний супермаркет «Епіцентр», ТОВ «Велика Кишеня», ТЦ «Варус»,  магазини «Брусничка», ресторани «Боулінг «Космік», «Sir Lancelot»,  «Гранд-Палас», «Раут», «Інтурист», «Банзай», «Рибацький стан», «Карусель»,  «Версаль», «Готель ресторан  «Україна», «Запорізька Січ» та кафе : «Олександрівський повіт», «Парадіз-коктейль», «Патіфон», «Токі», «Ноєв ковчег», «Парк Авеню», «Луїзіана», «Три  гнома», «Арагві», «Наірі», «Купідон», «Кавказька кухня», «Пальміра», «Терра», «Фонтан», «Зірка сходу», «Аристократ»,  «Санта-Фе», «Венеція», «Шелест», «Фієста», «Розмарин», «Вілла-Оліва», «Азія», «Виноград», «Ані», «Шафран» та інші.

Упродовж 2016 року відкрито 989 нових об’єктів сфери обслуговування, що на 13,4% більше, ніж торік. Зокрема відкрито 231 магазин, 93 об’єкти ресторанного господарства, 142 об’єкти з надання послуг, 444 тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, 50 аптек, 1 торговельний павільйон, 25 торговельно-зупинкових комплексів та 3 склади.

         З метою забезпечення мешканців міста продуктами харчування за прийнятними цінами в звітному періоді в районах міста проведено 581 сільськогосподарський ярмарок, загальний роздрібний товарообіг яких склав 4,66 млн.грн.

Загальна кількість місць на ринках міста становила 26,6 тис.од., середня заповнюваність торговельних місць за 2016 рік склала 56,9%.

 

10. Фінанси та бюджет

За 2016 рік до бюджету міста надійшло 6 067,0 млн.грн. доходів, з них до загального фонду - 3 469,4 млн.грн., спеціального - 257,4 млн.грн. та офіційних трансфертів - 2 340,2 млн.грн. План звітного року по доходах виконано в цілому на 103,2%. У порівнянні з 2015 роком фінансовий ресурс міста збільшився на 1 687,9 млн.грн. або на 38,5%.

Зростання доходів пов’язано зі змінами, внесеними до бюджетного та податкового законодавства, прийнятими та впровадженими в рамках реформи з бюджетної децентралізації, а саме запровадженням єдиної ставки оподаткування доходів фізичних осіб, збільшенням ставок єдиного податку, екологічного податку та акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального та передачею з державного бюджету низки адміністративних зборів.

План по доходах загального фонду виконано на 102,5%, при цьому майже по всіх його джерелах. У порівнянні з попереднім роком відбулося зростання зазначених доходів на 1 261,3 млн.грн. або на 57,1%, в основному за рахунок збільшення надходжень податку на доходи фізичних осіб (на 645,6 млн.грн.) та місцевих податків і зборів (на 465,6 млн.грн.).

Порівняно з минулорічним показником надходження доходів спеціального фонду зросли на 59,2 млн.грн. або майже на третину. Зазначене обумовлено збільшенням власних надходжень бюджетних установ на 39,9 млн.грн. та коштів від відчуження майна комунальної власності - на 17,4 млн.грн. У складі спеціального фонду обсяг доходів бюджету розвитку становив 13,3% та складав 34,2 млн.грн., у т.ч. кошти від відчуження комунального майна - 23,2 млн.грн., пайової участі у розвитку інфраструктури міста - 7,2 млн.грн. та від продажу землі - 3,6 млн.грн.

 

11. Соціальна сфера

Заробітна плата

Середньомісячна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника підприємств з кількістю працюючих 10 осіб та більше, за 2016 рік становила  5379,90 грн., що на 5,9% більше, ніж по області та на 3,8% - ніж по Україні.

Рівень середньомісячної заробітної плати м.Запоріжжя в 3,4 рази перевищував встановлені державні соціальні стандарти (мінімальну заробітну плату та прожитковий мінімум для працездатної особи - 1600,0 грн.). У порівнянні з 2015 роком (4470,2грн.) вона збільшилася на 20,4%.

Рівень заробітної плати м.Запоріжжя перевищує відповідний показник наступних міст:  Миколаєва - 3,0%, Одеси - 6,5%, Дніпра - на 7,2%, Харкова - на 16,8%.

 

Заборгованість із виплати заробітної плати

За даними органів статистики станом на 01.01.2017 загальна заборгованість із виплати заробітної плати в місті становила 43439,5 тис.грн., з якої 71,1% припадає на підприємства державної форми власності.

         Заборгованість утворилася на 28 підприємствах, з них: 16 - активних підприємств з сумою боргу 32334,3 тис.грн. (74,4% від загальної суми заборгованості), 10 - підприємств-банкрутів - 10963,9 тис.грн. (25,3%) та 2 - неактивних підприємства -  141,3 тис.грн. (0,3%).

У порівнянні з початком року загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати збільшилася на 22260,6 тис.грн. або вдвічі; на економічно активних підприємствах - на 20787,1 тис.грн. або в 2,8 рази. Це зумовлено утворенням і накопиченням наприкінці року заборгованості в структурних

підрозділах  ВАТ «Запоріжжяобленерго», борги якого становили 16,35 млн.грн. або половину заборгованості по місту. Крім того, майже 20% усієї заборгова-ності належить підприємствам, що перебувають у різних процедурах банкрут-ства   (ЗДП «Кремнійполімер» (5,84 млн.грн.), ЗДП «Радіоприлад» (1,87 млн.грн.). За статистичними даними станом на 01.01.2017 заборгованість із виплати заробітної плати серед комунальних підприємств міста відсутня.

З метою зменшення заборгованості із виплати заробітної плати упродовж 2016 року проведено 12 засідань міської та 95 районних комісій, на яких було заслухано 467 звітів керівників підприємств-боржників.

Триває робота з дебіторами підприємств-боржників з виплати заробітної плати. Упродовж року направлено 527 листів з питань погашення заборгова-ності із виплати заробітної плати, в т.ч. 37 - профспілковим організаціям, 12 - дебіторам підприємств-боржників, 23 - до правоохоронних органів тощо.         

Проведено 54 співбесіди керівників районів з керівниками підприємств-боржників із виплати заробітної плати, 9 семінарів («круглих столів»), на яких були присутні 167 керівників підприємств, підготовлено  12 публікацій у засобах масової інформації.

Направлено 95 пропозицій Головному управлінню Держпраці у Запорізькій області, щодо включення до планів проведення перевірок підприємств, на яких наявна заборгованість із виплати заробітної плати.

За результатами проведеної роботи упродовж 2016 року підприємствами м.Запоріжжя погашено заборгованість із виплати заробітної плати в розмірі 60307,0 тис.грн.

Заборгованість по соціальних виплатах

У 2016 році своєчасно виплачувалася заробітна плата працівникам бюджетної сфери. Для недопущення простроченої кредиторської заборгованості впорядковано строки виплати заробітної плати. На оплату праці з нарахуваннями працівникам бюджетних установ спрямовано 1 734,3 млн.грн. Заборгованість на кінець року відсутня. Середня заробітна плата працівників бюджетної сфери склала 3 303 грн.

Видатки на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям - сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, прийомним батькам та сім’ям проведено в повному обсязі та становили 643,1 млн.грн.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заборгованість з обов’язкових платежів до Пенсійного фонду України в м.Запоріжжі станом на 01.01.2017 складала 161860,9 тис.грн., з яких заборгованість зі сплати страхових внесків - 12358,6 тис.грн.

 

12. Стан ринку праці

У м.Запоріжжі діє Програма зайнятості населення на період до 2017 року, в рамках якої впродовж 2016 року працевлаштовано 5297 осіб (у т.ч. 267 вимушено переміщених осіб та демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО). Рівень працевлаштування зареєстрованих безробітних на  кінець звітного періоду склав 26,1% (майже на рівні 2015 року). 

Упродовж 2016 року статус безробітного мали  20 274 особи.  На кінець грудня 2016 року навантаження на одне вільне робоче місце  склало 16 осіб (проти 88 осіб у 2015 році).

За січень-грудень 2016 року  створено 53 робочих місця  шляхом одноразово виплаченої  допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності;  ліквідовано 1 787 робочих місць для найманих працівників у фізичних осіб.

Наявність вільних робочих місць збільшилася з 88 од. у 2015 році до 327 од.  у 2016 році.

У громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру брали участь 1308 осіб.

За направленням Запорізької міської служби зайнятості упродовж 2016 року навчалися 909 безробітних (що складає 4,5% від загальної кількості безробітних).

 

13. Малий та середній бізнес

У 2016 році кількість суб’єктів малого та середнього підприємництва зменшилася на 8,6% у порівнянні з 2015 роком та станом на 01.01.2017 склала 44,4 тис.од., чисельність зайнятих в цьому секторі економіки (включаючи фізичних осіб-підприємців) зменшилася на 5,6% та склала 121,1 тис.осіб.

Надходження від суб’єктів малого та середнього підприємництва до бюджетів усіх рівнів склали 2672,2 млн.грн., що на 24,0% більше, ніж торік. Частка надходжень від суб’єктів малого та середнього підприємництва до бюджетів всіх рівнів склала 20,3%.

 

Адміністративні послуги

У м.Запоріжжі постійно удосконалюється система надання послуг насе-ленню. Так, у 2016 році організовано прийом електронних документів через сайт Центру надання адміністративних послуг та відкриту електронну систему опрацювання заяв. Для зручності обслуговування мешканців міста створено чотири філії: по Заводському району (вул.Л.Чайкіної, 56), Дніпровському та Хортицькому (вул. Кияшка, 22), Комунарському (вул.Чумаченка, 35), Вознесенівському (Центральна філія) (бул.Центральний, 27).

Наразі Центр надає 77 видів адміністративних послуг та співпрацює з 16 адміністративними органами, з яких 4 - органи місцевого самоврядування, 12 - обласних та територіальних органів центральної виконавчої влади.

Упродовж року адміністраторами ЦНАП надано 31,4 тис. консультацій, майже 16,0 тис. документів (у т.ч. дозвільного характеру), зареєстровано 7,25 тис. декларацій та відмовлено у видачі  847 документів дозвільного характеру  і реєстрації 583 декларацій.

 

14. Освіта

У 2016 році в м.Запоріжжі функціонував 121 загальноосвітній навчальний заклад І-Ш ступенів, у т.ч. - 116 комунальної форми власності (62231 учень проти 61160 у 2015 році) та 5  приватної. Крім того, 2 навчальні заклади призупинили свою діяльність з об'єктивних причин (ЗНЗ №53-капітальний ремонт, ЗНВК «Освіта» - відсутній контингент денних класів).

Для навчання обдарованих, талановитих та здібних дітей забезпечено роботу 35 закладів: 9 ліцеїв, 3 колегіумів, 17 гімназій, 6 спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням окремих предметів.

У порівнянні з 2015 роком загальна кількість класів зросла на 48 од.  та становила 2371 од.; кількість учнів збільшилася на 1071 особу та становила 62231 особу.

З метою надання своєчасної та гарантованої державою допомоги дітям з особливими освітніми потребами, в т.ч. з інвалідністю, в рамках проведення науково-педагогічного експерименту «Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області» визначено експериментальними майданчиками для впровадження інклюзивної освіти навчальні заклади № 3, 66, 83, «Основа». Кількість інклюзивних класів збільшено в 2,7 рази, а чисельність учнів у них - у 4,2 рази. Серед 350 дітей, які навчаються в них, 41 - з особливими освітніми потребами. Для створення комфортних умов для дітей з особливими потребами з бюджету міста виділено 101,50 тис.грн. (на облаштування пандусів та туалетних кабінок у 7 загальноосвітніх навчальних закладах).

У м.Запоріжжі розташовано 17 професійно-технічних навчальних закладів, джерелом фінансування яких визначено місцевий бюджет. У  2016 році на їх  утримання виділено понад 150 млн.грн.

У 2016 році на 39 од. збільшено кількість груп продовженого дня (до 339 од.), що дозволило додатково охопити корисною зайнятістю у другій половині дня 1145 дітей.

Загальна кількість дитячих навчальних закладів (ДНЗ) міста  становила складає 143 од, у т.ч. 135 комунальної форми власності, 6 - приватної, 2 - державної. За функціональною ознакою ДНЗ поділяються на 10 дитячих садків, 108 ясел-садків, 5 центрів розвитку дитини, 20 НВК (8 - типу «ЗНЗ-ДНЗ», 12 - типу «ДНЗ-ЗНЗ»); за видами ДНЗ розподілені таким, чином: 97 загального розвитку, 38 комбінованого типу (із спеціальними та санаторними групами), 3 санаторних, 5 спеціальних.

Всього у навчальних закладах отримують дошкільну освіту 26598 дітей  у 1171 групі. Загальна чисельність дітей від 3-х до 6(7) роківскладає 30046 дітей, з яких у ДНЗ отримують дошкільну освіту 21265 дітей. Показник охоплення дітей дошкільного віку (від 3-х до 6(7) років) складає 70,8% (найвищі показники  в Комунарському,    Дніпровському,    Хортицькому та    Шевченківському    районах).

Упродовж 2016 року з метою забезпечення дітей дошкільною освітою вжито дієвих заходів щодо розвитку мережі, активізації процесу відновлення дошкільних навчальних закладів. Всього у 2016 році відкрито 27 додаткових груп (405 місць). До комунальної власності територіальної громади м.Запоріжжя прийнято 7 дошкільних закладів від ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (у Заводському, Вознесенівському, Дніпровському, Хортицькому районах), в яких додатково відкрито 12 груп (на 272 дитини). За рахунок відкриття додаткових груп черга на влаштування дітей до дитячих садочків зменшилася майже вдвічі (зі 1569 дітей на початок  року, до 784 дітей - на кінець року).

Крім того, відновлюються будівлі дошкільних навчальних закладів, які тривалий час не функціонували за призначенням: ДНЗ №1 (Олександрівський район), №144 (Комунарський), №169 (Заводський), №220 (Дніпровський район), №186 (Вознесенівський), №100 (Шевченківський).

 

15. Охорона здоров’я

          Мережа закладів охорони здоров'я м.Запоріжжя складається з 33 комунальних закладів первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги населенню. До мережі галузі охорони здоров’я міста також відносяться  КЗ «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради», КЗ «Міський Центр здоров'я». Стаціонарну допомогу надають 17 закладів охорони здоров'я, в тому числі 10 лікарень загального профілю, 2 дитячі лікарні, 4 пологових будинки, 1 лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги. Амбулаторну медичну допомогу здійснюють 8 центрів первинної медико-санітарної допомоги (Центрів ПМСД), 7 стоматологічних та 1 студентська поліклініка.

У 2016 році реорганізовано ДЗ «Клінічна лікарня станції Запоріжжя-2 ДП «Придніпровська залізниця» шляхом перетворення в КУ« Міська лікарня № 1» та перейменовано КУ «Центральна лікарня Орджонікідзевського району» на КУ «Запорізька міська клінічна лікарня № 10».

Кількість штатних лікарських посад у звітному періоді зменшилася на 37,5 штатних одиниць і склала 3028,25 од.

Забезпеченість штатними посадами лікарів за 2016 склала 40,2 од. на 10 тис. населення, що на 0,5% нижче, ніж в минулому році та на 12,0% менше, ніж у середньому по області. Цей показник по медичних сестрах становив 70,2 од., що на 1,2% менше, ніж торік та на 18,0% менше, ніж по області.

Укомплектованість штатних лікарських посад фізичними особами по м.Запоріжжю становить 75,3 од., що майже на рівні минулого року але нижче, ніж по області на 5%. Кількість лікарів пенсійного віку складає 611 осіб, що становить 26,9% від загальної кількості, медичних сестер - 769 осіб (18,5%).

На кінець 2016 року залишалися вакантними 255 лікарських посад, з них: 22 посади - терапевтів, 19 - сімейних лікарів, 15 - рентгенологів, 12,5 - лаборантів, 12 - анестезіологів, 6,2 - отоларингологів, по 5,5 - лікарів функціональної діагностики. приймального покою, статистиків; 4,25 - ортопедів-травматологів, у т. ч. дитячих - 2,5, кардіологів - 3,5.

Упродовж 2016 року пройшли атестацію 363 лікарів (з них 62 лікарі загальної практики-сімейної медицини) та 610 медичних сестер.

Продовжується спеціалізація лікарів інших спеціальностей на лікарів загальної практики - сімейної медицини. Укомплектованість лікарських посад по Центрами ПМСД становить 78,7% фізичними особами - 94,6% на зайняті посади. Кількість лікарів пенсійного віку по Центрах ПМСД складає 175 осіб, або 34,3% від кількості фізичних осіб лікарів.

Укомплектованість штату медичних сестер у центрах ПМСД становила 67,5%, що на 2,0% менше, ніж у 2015 році, з них особи пенсійного віку - 22,7%.

        

17. Культура

У комунальній власності м.Запоріжжя перебувають 58 закладів культури та мистецтв, у тому числі:

- 2 міські театри- муніципальний театр-лабораторія «Ві», муніципальний театр танцю;

- 13 шкіл естетичного виховання- 8 музичних шкіл, 4 школи мистецтв та дитяча художня школа;

- 37 міських публічних бібліотек -17 бібліотек-філій для дітей, 20 бібліотек-філій для дорослого населення;

- 4 палаци - «Орбіта», «Титан», «Хортицький», «Заводський»;

- міський центр народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім»;

- 1 кінотеатр кіноконцертний зал ім. О.Довженка.

У 2016 році поповнено бібліотечний фонд 37,58 тис. примірників на загальну суму 1409,481 тис.грн. Середні витрати на 1 бібліотеку  становили 504,23 тис.грн.

У 2016 році комунальними палацами культури проведено 1212 культурно-мистецьких заходів, які відвідало 255,3 тис.осіб, з них 90,2 тис. - діти. Упродовж  року в палацах культури працювало 107 клубних формувань, які налічували 2,8 тис.осіб, з яких 1,4 тис. - діти.

У кіноконцертному залі ім.О.Довженка відбулося 4845 кіносеансів, які відвідали 66,4 тис.осіб. проти 45,426 тис.осіб у 2015 році. Касовий збір збільшився на 33% та склав 3030,2 тис.грн. Особливу увагу кіноконцертний зал ім.О.Довженка приділяє соціально незахищеним верствам населення шляхом проведення тематичних заходів. Так, у 2016 році пільгові сеанси відвідало 7,0 тис.осіб, дитячі кіноранки - 16,7 тис.дітей, що вдвічі більше ніж торік.

У школах естетичного виховання позашкільну освіту отримують 6099 учнів.

 

18. Екологія

Місто Запоріжжя є потужним виробником високоякісних сталей, кольорових металів, феросплавів, абразивної продукції, силових трансформаторів, різноманітного обладнання, легкових автомобілів тощо. Значна частина промислових підприємств розташована в центрі житлових забудов, що формує основне техногенне навантаження на довкілля міста.

Основними джерелами забруднення атмосферного повітря міста є промислові підприємства, викиди яких становлять 60-80% від загального валового викиду забруднюючих речовин та автотранспорт (викиди становлять 40%).

Викиди підприємств: ПАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПрАТ «Запоріжкокс», ПАТ «Український графіт», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПрАТ «Запоріжсклофлюс», ПрАТ «Запоріжвогнетрив», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», ЗДП «Кремнійполімер»,  ПАТ «Мотор Січ» складають 95% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел по місту.

За даними Головного управління статистики в Запорізькій області у 2015 році звітували за формою 2ТП-повітря 204 підприємства, як такі, що здійснювали викиди забруднюючих речовин (без вуглецю діоксиду) в атмосферне повітря від стаціонарних джерел. 

Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря міста, тис. т/рік

Викиди

Роки

2012

2013

2014

2015

2016

Усього,

у тому числі:

139,2

140,0

124,7

114,7

статдані відсутні

від стаціонарних джерел

92,3

94,1

86,7

83,3

статистичні дані відсутні

від автотранспорту

46,9

45,9

38,0

31,4

статистичні дані відсутні

 

Обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) за даними Головного управління статистики у Запорізькій області за 2015 рік склали 83,3 тис. тонн, що становить 96,0% до обсягів викидів за 2014 рік.

Рівень забрудненості атмосферного повітря в житловій забудові залишається «неприпустимим» та «помірно небезпечним». У зоні житлової забудови під факелом викидів промислових підприємств у 2016 році виконано 1368 досліджень стану атмосферного повітря. Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин виявлено в 220 випадках, що складає 16,8% від загальної кількості проб. Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у 2016 році, були зафіксовані по вмісту в повітрі пилу, фенолу, сірковуглецю та сірководню.

Найбільше забруднення атмосфери за вказаний період поточного року зазначалося у Вознесенівському, Заводському, Дніпровському та Шевченківському районах міста. Як і в минулі роки, нижче середньобагаторічного показника реєструвалося забруднення атмосфери в Хортицькому, Комунарському і Олександрівському районах.

Річка Дніпро є джерелом водопостачання промислових об’єктів міста, джерелом енергії, а також повністю задовольняє господарсько-питні потреби міста, є транспортною артерією та цінним рекреаційним ресурсом.

Упродовж останніх років забір води по місту складає 198-248 млн. м3/рік. Загальний скид поверхневий вод за 5 років зменшився зі 144,1 млн. м3/рік до 121,5 млн. м3/рік.

За результатами ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» у 2016 році відібрано 250 проб води з р.Дніпро для проведення досліджень по санітарно-хімічним показникам, з них 26 проб не відповідали гігієнічним нормам (10,4%).

Для проведення досліджень по бактеріологічним показникам у 2016 році відібрано 251 проб води з р. Дніпро, відхилення зареєстровані в 35 пробах, що складає 13,9 %.

 

Забір і використання свіжої води по м.Запоріжжю, млн. м3/рік

 

2012

2013

2014

2015

2016

Забір води

248,4

228,9

218,0

202,9

197,6

Використання свіжої води

226,0

215,6

207,1

164,3

160,3

 

Скид зворотних вод по м. Запоріжжю, млн. м3/рік

 

2012

2013

2014

2015

2016

Усього

144,1

141,2

134,5

130,0

121,5

Нормативно очищені

50,86

51,02

47,80

45,83

43,28

Забруднені без очистки

0,544

0,055

0,034

0,083

0,028

Недостатньо очищені

63,67

64,56

64,04

60,12

55,04

Нормативно чисті без очистки

29,04

25,53

22,61

24,00

23,12

 

Скид забруднюючих речовин у водні об’єкти м.Запоріжжя, тис. т/рік

2012

2013

2014

2015

2016

34,18

33,12

32,13

28,006

23,551

 

Основними водокористувачами в м.Запоріжжі є ПАТ «Запоріжсталь» та КП «Водоканал». Обсяги використання води та скидів цих підприємств складають більше 9 % від загальних показників по місту. Так, у 2016 році ПАТ «Запоріжсталь» забрано 101,5 млн.м3 води, скинуто - 63,44 млн.м3 зворотних вод; КП «Водоканал» забрано 91,11 млн.м3 води, скинуто - 53,75 млн.м3 зворотних вод.

Наразі в місті відходи розміщуються на наступних полігонах: полігон ТПВ № 1 (площа - 47,07 га), накопичувач-випарювач АТ «Мотор Січ» (1,55 га), полігон ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (2,5 га), полігон промислових відходів у б.Середня (загальна площа - 221 га). На території б.Середня розташовано ділянки наступних підприємств-користувачів: ПАТ «Запоріжсталь» (3 ділянки загальною площею 112,8 га), ПрАТ «Запоріжкокс» (45,8 га), ПАТ «Дніпроспецсталь» (2 ділянки загальною площею 40,69 га), ПАТ «Запорізький завод феросплавів» (15,5 га), ТОВ «Технопромекспорт» (6,0 га). Також, на території міста знаходиться відстійник-шламонакопичувач б.Капустянка (площа - 148,46 га), який входить до комплексу позамайданчикового шламовидалення ПАТ «Запоріжсталь».

За даними Головного управління статистики в Запорізькій області загальний обсяг відходів (І-ІV клас небезпеки), накопичених у місті на кінець 2015 року, склав 118,72 млн.тонн, у т.ч. І-ІІІ класів небезпеки - 761,38 тис. тонн.

У 2015 році утилізовано 1 866,54 тис.тонн відходів І-ІV класів небезпеки, у т. ч. І-ІІІ класів небезпеки - 5,119 тис. тонн.

Кількість переданих відходів І-ІV класів небезпеки стороннім організаціям у 2015 році склала 268,23 тис.тонн, у т.ч. І-ІІІ класів небезпеки - 7,13 тис.тонн.

Для вирішення проблемних питань у сфері екології, забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров’я населення міста від негативного впливу зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 №24 затверджено Програму природоохоронних заходів, спрямованих на охорону навколишнього середовища, раціональне використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки міста Запоріжжя (далі - Програма).

Програмою визначено пріоритетні напрямки та комплекс заходів щодо підвищення рівня суспільної екологічної свідомості, мінімізації та запобігання викидам і скидам забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення відходів, поліпшення стану водних ресурсів, ліквідації підтоплення, берегоукріплення, охорони та раціонального використання надр, забезпечення екологічно збалансованого природокористування, належного утримання зелених насаджень та об’єктів природно-заповідного фонду, а також зменшення негативного впливу викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря на здоров’я населення. Термін виконання Програми - 2012-2017 роки.

З початку реалізації Програми виконувалися 155 заходів, з них з кінцевим терміном реалізації 2012 - 2016 роки - 96 заходів.


 

Про хід  виконання Програми економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя за І півріччя 2016 року

Робота виконавчих органів міської ради, підприємств, установ та організацій міста упродовж звітного періоду була спрямована на виконання заходів «Програми економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2016 рік», з урахуванням визначених пріоритетів. Так, забезпечено виконання міського бюджету, належне функціонування житлово-комунального господарства, закладів освіти, охорони здоров’я, культури та спорту, системи соціального захисту населення тощо.

Промислове виробництво є однією із основних сфер економічної діяльності, яка забезпечує зайнятість працездатного населення та здійснює внесок у формування доходної частини загального фонду бюджету міста на рівні близько 40,0%.

У звітному періоді підприємства міста реалізували промислової продукції на 47,04 млрд.грн., що майже на рівні відповідного періоду 2015 року (99,4%). У розрахунку на одного мешканця показник становив 61,9 тис.грн., що в 3,3 рази більше, ніж у середньому по Україні.

У поточному році тривала модернізація та реконструкція виробничих потужностей на промислових підприємствах міста. Так, реалізовувалися  інвестиційні проекти на ПАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», АТ «Мотор Січ» та інших.

Промисловість міста має чітко визначену експортну орієнтацію, про що свідчать високі обсяги зовнішньоторговельного товарообігу, 71,5% якого складає експорт. 

Підприємства та організації міста в січні-червні 2016 року експортували товарів і послуг на 954,6 млн.дол.США, імпортували - на  381,0 млн.дол.США  Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу міста склало 573,6 млн.дол.США.

Незважаючи на інфляційні процеси, упродовж звітного періоду в економіку міста надійшло 47,8 млн.дол.США іноземних інвестицій.

У поточному році спостерігається підвищення заробітної плати працівників міста. Так, у І півріччі 2016 року в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року середньомісячна заробітна плата штатного працівника збільшилася на 23,0% та становила 5039,64 грн.

Завдяки проведенню раціональної та ефективної бюджетної політики виконано план по доходах міського бюджету.

За І півріччя поточного року до бюджету міста надійшло 2 814,6 млн.грн., що становить 100,3% планових показників відповідного періоду, в тому числі податків і зборів до загального фонду бюджету - 1 546,6 млн.грн. (100,9% до плану), спеціального - 98,6 млн.грн. (96,6% до плану) та офіційних трансфертів - 1 169,4 млн.грн. (99,7% планових показників).

Від плати за землю надійшло 366,7 млн.грн. (67,7% до річного плану та на 150,2 млн.грн. більше, ніж у І півріччі 2015 року); від оренди об'єктів права комунальної власності - 10,2 млн.грн. (56,8% до плану, на 0,729 млн.грн. більше); від продажу земельних ділянок - 1,57 млн.грн. (44,8% до плану, на 0,926 млн.грн. менше); від відчуження майна комунальної власності - 0,83 млн.грн. (29,7% до плану, на 1,04 млн.грн. менше); від пайової участі - 3,2 млн.грн. (21,3% до плану, на 1,67 млн.грн. менше).

За підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС) розпочато розробку Стратегії розвитку м.Запоріжжя до 2025 року та програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва м.Запоріжжя на 2016-2018 роки.

Обсяг обігу роздрібної торгівлі та ресторанного господарства за всіма каналами реалізації за І квартал 2016 року склав 7204,7 млн.грн., що на 11,3% більше, ніж у відповідному періоді 2015 року. У розрахунку на одну особу цей показник становив 3,2 тис.грн. (на 12,1% більше).

Обсяг реалізованих послуг у порівнянні з І півріччям 2015 року збільшився на 7,4% та становив 3130,3 млн.грн., населенню реалізовано послуг на 1101,7 млн.грн. (на 7,3% більше).

У І півріччі 2016 року надходження від суб’єктів малого та середнього підприємництва до бюджетів усіх рівнів склала 1095,4 млн.грн.

Упродовж І півріччя 2016 року відкрито 151 новий об’єкт (13 об’єктів торгівлі, 12 - ресторанного господарства, 8 - з надання послуг, 101 тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності, 2 аптеки, 10 торговельних павільйонів, 5 торговельно-зупинкових комплексів), на яких створено 193 робочих місця.

На забезпечення функціонування житлово-комунального та дорожнього господарства міста спрямовано 259,0 млн.грн., з них на заходи з благоустрою -  38,2 млн.грн., капітальний ремонт житлового фонду - 38,0 млн.грн., фінансову підтримку комунальним підприємствам - 113,5 млн.грн.

Для підтримки в належному стані об’єктів житлового фонду міста виконувалися наступні роботи. Відремонтовано покрівлі на 27 будинках та розпочато роботи на 21 будинку загальною площею 50,59 тис.кв.м, замінено 10,5 тис.п.м інженерних мереж водо- та теплопостачання.

У звітному періоді відремонтовано і введено в експлуатацію 59 ліфтів та розпочато ремонт 28 ліфтів. Крім того, в рамках програми «Малий капітальний ремонт» відремонтовано 45 ліфтів та тривають роботи на  6 об’єктах.

Станом на 01.07.2016 у місті зареєстровано 466 об’єднань співвласників багатоквартирних будників (ОСББ), які обслуговують 472 будинки, з них  335 - створено упродовж І півріччя 2016 року (проти 8 ОСББ у І півріччі 2015 року). У поточному році в 50 ОСББ (з числа новостворених) планується здійснити капітальний ремонт).

Тривали роботи щодо оснащення вводів багатоквартирних будинків приладами обліку теплової енергії. Упродовж січня-червня встановлено 75 приладів обліку. До початку опалювального сезону планується оснастити всі багатоповерхові будинки приладами обліку теплової енергії.

У рамках міжнародної технічної допомоги за підтримки Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в України» проведено енергетичні аудити на 40 об’єктах бюджетної сфери (заклади освіти), розроблено попереднє техніко-економічне обґрунтування проектів термомодернізації цих об’єктів, а також розпочато проведення енергоаудитів ще на 60 об’єктах (53 заклади освіти та 7 закладів охорони здоров’я). За результатами переговорів із представ-никами ЄБРР передбачається реалізація проектів термомодернізації за рахунок кредитних коштів перших 40 об’єктів на суму близько 8,8 млн. євро (загальна сума кредиту планується в розмірі 20 млн. євро). На інших 60 об’єктах заплано-вано проведення термомодернізації на суму близько 15 млн. євро за рахунок кредитних коштів від Європейського інвестиційного банку. Також розпочато підготовку інвестиційних проектів та розробку попередніх техніко-економічних обґрунтувань за підтримки Проекту «МЕР» для Концерну «Міські теплові мережі», КП «Водоканал», КП «Запоріжміськсвітло» та КП «Запорізьке енергетичне агентство» Запорізької міської ради з метою подальшого залучення кредитних коштів від Європейського банку реконструкції та розвитку на загальну суму 40,5 млн. євро, від Європейського інвестиційного банку на суму 107,4 млн. євро та від Німецького банку розвитку KfW на суму 62,5 млн. євро.

на постійному контролі міської влади перебуває питання покращення стану доріг міста. У звітному періоді на проведення робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг спрямовано 43,3 млн.грн. (46,1% до плану на півріччя).

У звітному періоді поточний ремонт дорожнього покриття виконано на площі 83,96 тис.кв.м на загальну суму 14,74 млн.грн. Виконувався середній ремонт пр.Соборного (від вул.Української до вул.Шкільної), Прибережної магістралі (від вул.Глісерної кільце «Дубовий гай» до вул.Фортечної), траси Харків-Симферополь (від вул.Димитрова до вул.Мокрянської), вул.Іванова (від вул.Кругової до кільця вул.Іванова) тощо.

Розпочато реконструкцію по вул.Нагнибіди (проектні роботи), здійснюється будівництво дорожнього полотна по пров.Ставропольському.

Для забезпечення безпеки руху пішоходів і транспортних засобів та попередження аварійних ситуацій на вулично-шляховій мережі міста в 2016 році заплановано будівництво 10 світлофорів, з яких 7 - вже встановлено. Крім того, здійснено реконструкцію 3 світлофорних об’єктів.

Для забезпечення належного технічного стану мереж зовнішнього освітлення міста здійснювалися наступні заходи: виконано поточний ремонт 202,3 км мереж зовнішнього освітлення (у т.ч. майже 3,0 км замінено на новий провід), реконструйовано 12,590 км мереж, замінено 7,0 тис.електроламп, відремонтовано 7,6 тис. та обслуговано 46,7 тис. світильників.

Відновлено освітлення на під'їздах до греблі ДніпроГЕС, вулиць Українська та Силова, на яких встановлені сучасні світлодіодні світильники, в т.ч., які виготовлені на Запорізькому заводі «Світлотехніка». Також, сучасною системою освітлення обладнано вулиці Прияружна та Вогнетривка в Заводському районі, які раніше не мали вуличного освітлення. 

У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року значно покращилася робота КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя». Так пасажиропотік збільшився в 2,2 рази та становив 56,5 тис. пасажирів, вантажопотік зріс в 2,5 рази та становив 1397,1 тонн. Кількість літако-вильотів становила 1087 од. Приріст кількості пасажирів, що користуються послугами аеропорту, забезпечили міжнародні перевезення та рейси до столичних аеропортів.

Питання озеленення є особливо актуальним для нашого індустріального міста, тому з кожним роком збільшується кількість зелених насаджень. У звітному періоді висаджено 896 дерев та 2675 кущів, влаштовано 658 кв.м рулонного газону. Виконувався комплекс робіт з благоустрою та озелененню на території 7 парків, 58 скверів, зелених зон вулиць та куточків відпочинку загальною площею майже 400 га.

У поточному році оновлено парк спеціальної техніки комунальних підприємств. За рахунок коштів бюджету розвитку бюджету міста придбано дві газонокосарки та три тримери для КП «Титан», гідравлічну тракторну стрілу для КРБП «Зеленбуд».

У м.Запоріжжі реалізуються усі державні соціальні програми та майже 42,1 тис. сімей отримують різні види державної соціальної допомоги, користуються субсидією 70,2  тис. домогосподарств.

У рамках реалізації Міської комплексної програми соціального захисту населення м.Запоріжжя різного виду матеріальну допомогу отримали 7266 громадян з числа дітей, дітей-інвалідів, інвалідів, ветеранів війни та праці, учасників бойових дій в антитерористичній операції та інших категорій населення. На виконання даної Програми в звітному періоді спрямовано 56,8 млн.грн., що становить 48,8% від річного плану та майже в 5 разів більше, ніж у І півріччі 2015 року

Другий рік поспіль надається разова матеріальна допомога військовослужбовцям - учасникам антитерористичної операції, які мають статус учасника бойових дій в антитерористичній операції, інваліда війни та перебувають на обліку в управліннях праці та соціального захисту населення міської ради по районах. Таку допомогу отримав 901 учасник бойових дій АТО.

Адресну допомогу на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги отримують 57 сімей, члени яких загинули під час участі в АТО (50% у межах норм споживання в додаток до 50% згідно з чинним законодавством). Крім того, надається щомісячна матеріальна допомога в розмірі 300 грн. 80 членам сімей загиблих в антитерористичній операції і членам сімей загиблих під час участі в революції Гідності і в антитерористичній операції, яким присвоєно звання Герой України (посмертно). Надано соціально-психологічні послуги 587 демобілізованим учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей.

У червні 2016 року на відпочинок до дитячих оздоровчих центрів за кошти міського бюджету направлено 1085 дітей. Крім того, в 29 пришкільних таборах денного перебування відпочило 1940 запорізьких школярів.

            Міська влада подбала про те, щоб у літній період у дошкільних установах малята одержували додатково овочі, фрукти, соки. Для цього фінансування на харчування дітей у садочках збільшено на 10%.

З метою своєчасної та якісної підготовки закладів до нового 2016-2017 навчального року станом на 01.07.2016 виконано поточні ремонти в 13 ДНЗ та в 8 ЗНЗ. Крім того, завершено капітальні ремонти в 3 ДНЗ та 5 ЗНЗ.

За рахунок коштів бюджету розвитку міста, в сумі 11,8 млн.грн. триває реконструкція 5 дитячих садочків, 6 навчальних закладів, Міського Палацу дитячої та юнацької творчості, також розпочато проектування нового дошкільного навчального закладу в Дніпровському районі міста.

Для забезпечення мешканців міста якісними медичними послугами на функціонування та розвиток установ охорони здоров'я в І півріччі 2016 року спрямовано  389,0 млн.грн.

З метою  покращення матеріально - технічного стану лікувально – профілактичних закладів міста упродовж звітного періоду здійснено поточний ремонт 7 (із 8 існуючих) центрів первинної медико-санітарної допомоги. Тривають роботи з капітального ремонту в 12 закладах та - з реконструкції в 3 закладах.

Міська влада приділяє підвищену увагу здоров'ю дітей. Саме тому значна підтримка надається дитячим медичним установам. Це стосується як ремонтів приміщень, так і закупівлі медичного устаткування. Так, у звітному періоді виділено значні кошти на розвиток КУ «Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5». Наразі придбано апарат високочастотний  хірургічний, коагулометр, мікроскоп бінокулярний тощо. Для КУ «Пологовий будинок №9» придбано опромінювач бактерицидний для лікування жовтяниці у новонароджених.

На базі фізіотерапевтичного відділення КУ «Міська клінічна лікарня №3» за кошти міського бюджету створюється Міський центр для фізичної реабілітації учасників бойових дій (у тому числі в АТО), інвалідів війни, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. У звітному періоді відремонтовано кабінети, закуплено медичне обладнання.

          Населення міста всіх вікових категорій охоплено фізкультурно-оздоровчими та спортивними заходами. Упродовж І півріччя проведено 23 міських та 24 районних спортивно-масових заходів, в яких взяло участь 4,85 тис.осіб, з них 78,0% діти та підлітки.

На початку поточного року відповідно до рішення міської ради відкрито дитячо-юнацьку спортивну школу з футболу «Металург Запоріжжя».

У Всеукраїнському місячнику «Спорт для всіх - спільна турбота» взяло учать 2,5 тис.осіб. Під час проведення місячника відремонтовано 72 спортивні споруди та спортивних майданчиків, які знаходяться на балансі учбових закладів.

У місті на належному рівні організовано дозвілля громадян. Під час реалізації міських проектів «Культура і мистецтво - назустріч кожному» та «Творчий мікрофон» проведено  156 культурних програм, у яких взяли участь понад 40 тис.осіб. Крім того, проведено 5 загальноміських заходів до загально-державних свят та пам’ятних дат, Міжнародний фестиваль-конкурс дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Акорди Хортиці», низку культуролог-гічних заходів та розважальних програм.

За рахунок коштів бюджету розвитку бюджету міста здійснено  капітальний ремонт приміщень дитячої музичної школи №3 та дитячої школи мистецтв №4.

Задля поліпшення стану водних об’єктів здійснювалася реконструкція каналізаційного колектору до КНС-1 по вул.Українській та напірного колектору від КНС-23 (від вул.Істоміна до камери гасіння); будівництво каналізаційного колектора від вул.Кремлівської до вул.Істоміна; роботи, з благоустрою малої водойми парку «Дубовий гай».

З метою комплексної боротьби з карантинними рослинами уперше прийнято спеціальну міську Програму, розраховану на 2016-2025 роки. З початку року механічним методом знищено карантинних рослин на території понад 640 га, хімічним (препаратом «Стоп амброзія») - близько 6 га.

Крім того, підписано Меморандум із промисловими підприємствами міста, які також виконують роботи, спрямовані на боротьбу з амброзією на закріплених територіях. 

З метою охорони та відтворення біологічного та ландшафтного різноманіття Запорізького міського дитячого ботанічного саду розроблено каталог рослин, здійснювалося будівництво системи поливу та водопостачання, реконструкція теплиці.

Зусилля виконавчих органів міської ради й надалі будуть спрямовані на реалізацію заходів та досягнення показників, запланованих Програмою економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2016 рік. 

 


Програма економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2016 рік

 

Презентація Програми економічного і соціального розвитку м.Запоріжжя на 2016 рік

 


Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя
за підсумками 2015 року

1. Загальні відомості
Місто Запоріжжя - великий  індустріальний  центр, який посідає провідні місця в Україні за промисловим потенціалом та чисельністю населення.
Запоріжжя займає вигідне економіко-географічне положення та розташоване на головній водно-транспортній магістралі України - р.Дніпро. Від міста до гирла - 331 км, довжина річки у межах міста складає 24,2 км. Русло р. Дніпро в районі міста зарегульовано Дніпровським і Каховським водосховищами. Гідрографічна мережа Запоріжжя складається, окрім р.Дніпро, з малих річок: Мокра Московка, Суха Московка, Верхня, Середня та Нижня Хортиця, великої кількості струмків і балок. Довжина малих річок у межах міста складає 26 км, струмків - 11,5 км, балок із водотоками - 22,3 км.
Відстань від м.Запоріжжя до столиці держави м. Києва становить близько 700 км.
Висота  міста над рівнем моря - до 50 м; місцевість - рівнинна, ґрунти - чорноземні звичайні, відносна вологість у зимовий період - 75-80%, у літній - близько 60%; сейсмічність міста - сприятлива (від 0 до 5 балів).
Клімат - атлантично-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, що проявляються в окремі роки з особливою інтенсивністю. Літо тепле, звичайно починається в перших числах травня і продовжується до початку жовтня, охоплюючи період біля п'яти місяців. Зима помірно м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву становить 14 см, найбільша - 35 см. Середня річна температура становить +9,0 °C, середня температура в липні  +22,8 °C, а в січні -4,9 °C.
Площа м.Запоріжжя становить 33 099 га,  показник на 1000 жителів складає 39 га. Більше 4 тис.га зайняті водними просторами (12,8%), близько 8 тис. га займають промислові, комунально-складські об'єкти, спецтериторії, 17,6% міських земель використовується в сільському господарстві. Вільні міські землі, що становлять 1,6% від усієї території міста, роздроблені і дисперсно розташовані в плані міста.
Територія міста поділяється на 7 адміністративних районів: Жовтневий, Заводський, Комунарський, Ленінський, Орджонікідзевський, Хортицький, Шевченківський.
Місцеве самоврядування в м.Запоріжжі здійснюється територіальними громадами міста як безпосередньо, так і через міську раду та виконавчі органи міської ради.
У м.Запоріжжі триває багаторічна тенденція скорочення чисельності населення за рахунок усіх складових демографічного розвитку: народжуваності, смертності та міграції.
Станом на 01.01.2016 у місті мешкало 756,9 тис.осіб. Упродовж 2015 року чисельність населення зменшилася на 5066 осіб, у т.ч. за  рахунок  природного скорочення на 4341 особу, міграційного - на  725 осіб. У розрахунку на 1000 наявного населення зменшення становило 5,1 особи.
За  2015 рік в місті  народилося 6708 немовлят, що  на  568 дітей менше, ніж у 2014 році (7276 дітей). Рівень народжуваності  в розрахунку  на  1000  наявного  населення становив 8,8 осіб проти 9,5 у 2014 році.
Упродовж останніх років спостерігається суттєве перевищення кількості померлих над кількістю народжених.
Так, у звітному періоді зареєстровано 11049 померлих, що на 89 осіб більше, ніж торік. Рівень смертності  в розрахунку на 1000 наявного населення збільшився з 14,3 померлих у 2014 році до  14,5 у  2015 році.
Чисельність населення міста, також, скорочується за рахунок міграції. Упродовж 2014 року до міста прибуло 5979 осіб, а вибуло - 6704 особи.

2. Промисловість
Місто Запоріжжя - один з найбільших промислових мегаполісів країни. У ньому зосереджені машинобудівний, енергетичний і металургійний комплекс державного значення.
Промисловий потенціал міста Запоріжжя - це понад 280 промислових підприємств (підприємства за основними видами промислової діяльності, які включені до щомісячної статистичної звітності).
За підсумками 2015 року в порівнянні 2014 роком спостерігається збільшення обсягів реалізованої промислової продукції.
Обсяг реалізованої промислової продукції в цілому по місту за 2015 рік становив 95 222,7 млн.грн. (72,8% до обласного показника та на 36,1% більше, ніж у відповідному періоді 2014 року), у розрахунку на одного мешканця показник становив 124,6 тис.грн.
За 2015 рік у структурі реалізованої промислової продукції міста металургійне виробництво складало 49,7%; машинобудування - 17,7%; виро-бництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів - 4,6%; постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря - 13,0%.
Металургійне виробництво. Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування
За 2015 рік у порівнянні з 2014 роком збільшено виробництво конструкцій інших та їх частин, плит, прутків, кутків, профілів та виробів подібних, з металів чорних або алюмінію на  19,3%; послуг з лиття сталі на – 45,9% проте зменшено виробництво сталі на 0,4%; феросплавів - на 21,9%; резервуарів, цистерн, баків та контейнерів з металів чорних або алюмінію місткістю більше 300 л - на 59,3%.
Упродовж звітного періоду металургійними підприємствами міста вироблено 37,6% всієї сталі, виробленої в Україні, 17,4% чавуну, 11,7% резервуарів, цистерн, баків та контейнерів з металів чорних або алюмінію місткістю більше 300 л та 22,1% конструкцій інших та їх частин, плит, прутків, кутків, профілів та виробів подібних, з металів чорних або алюмінію.
Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2015 року по м.Запоріжжю складав 47 295,9 млн.грн. (98,5% до обласного показника та на 39,8% більше, ніж за аналогічний період 2014 року).
Металургійний комплекс міста представлений такими відомими підпри-ємствами чорної та кольорової металургії, як ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» - провідний виробник прокату, сталі та чавуну; ПАТ «Запорізький завод феросплавів» - провідний виробник феросплавів; ПАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» - виробник спеціальних сталей; ТОВ «Титано-магнієвий комбінат» - єдиний в Україні виробник губчатого титану, який також виробляє титанові зливки.
Машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування
На підприємствах машинобудування міста за 2015 рік у порівнянні з  2014 роком зменшено виробництво апаратури електричної для комутації або захисту електричних схем на напругу більше 1000 В на 0,1%, елементів баластних для ламп і трубок газорозрядних, перетворювачів статичних, котушок індуктивності інших - на 31,8%, трансформаторів - на 41,6%, автомобілів легкових - на 60,8%, автомобілів вантажних - на 32,6%. 
Протягом звітного періоду машинобудівними підприємствами міста вироблено 74,3% апаратури електричної для комутації або захисту електричних схем на напругу більше 1000 В, виробленої на території країни та 16,0% автомобілів вантажних.
Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2015 року по м.Запоріжжю складав 16 875,3 млн.грн. (88,6% до обласного показника та на 28,5% більше, ніж за аналогічний період 2014 року).
Економіко-визначальні підприємства галузі:
- ПАТ «ЗАЗ» - єдине в Україні підприємство, яке має повний цикл виробництва легкових автомобілів, виробляє також вантажні автомобілі та автобуси;
- АТ «Мотор Січ» - провідна компанія світу, яка виробляє надійні двигуни до авіаційної техніки, а також промислові газотурбінні установки;
- ПАТ «Запоріжтрансформатор» - один з лідерів світового трансформаторо-будування;
- ПАТ «Український графіт» - провідний виробник графітованих електродів для електричних печей;
- ПАТ «Запорізький завод важкого кранобудування» - одне з найбільших кранобудівних підприємств;
- КТ «Запорізький завод високовольтної апаратури «Вакатов і компанія» - визнаний в Україні лідер постачальників високовольтних вимірювальних трансформаторів, комплектних розподільчих пристроїв середньої напруги та високовольтних роз’єднувачів;
- КП «Науково-виробничий комплекс «Іскра» - провідний розробник та виробник наземної радіолокаційної техніки оборонного комплексу України;
- Державне підприємство «Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» - спеціалізується на ремонті та модернізації авіаційної техніки;
- ПАТ «Запорізький механічний завод» - виробляє запасні частини до рухомого складу залізничного транспорту;
- ПАТ «Запорізький електроапаратний завод» - спеціалізується на виробництві силових напівпровідникових перетворювачів.
Виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів
За 2015 рік у порівнянні з 2014 роком зменшено виробництво пряників і виробів аналогічних на 10,4%; хліба та виробів хлібобулочних нетривалого зберігання - на 1,3%; борошна - на 20,1%;  печива солодкого і вафлі - на 5,3%; безалкогольних напоїв – на 6,2%; виробів здобних - на 23,4%.  
Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2015 року по м.Запоріжжю складав 4 372,5 млн.грн. (39,8% до обласного показника та на 17,5% більше, ніж у аналогічному періоді 2014 року). 
Економіко-визначальні підприємства галузі: ПАТ «Карлсберг Україна» м.Запоріжжя - підприємство європейського рівня та ПАТ «Запорізький оліяжиркомбінат».
Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря
У місті за 2015 рік в порівнянні з 2014 роком зменшено виробництво пари та води гарячої на 6,0%; електроенергії - на 37,7%.
Обсяг реалізації по галузі за січень-грудень 2015 року по м.Запоріжжю складав 12 359,7 млн.грн. (36,5% до обласного показника та на 90,8% більше, ніж у аналогічному періоді 2014 року).  
Майже на всіх промислових підприємствах міста впроваджена інтегрована система менеджменту якості, екології та охорони праці, яка відповідає міжнародним стандартам ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, а також постійно впроваджуються інноваційні технології.
Головними проблемами розвитку промисловості є:
високий ступінь фізичного й морального зносу основних фондів;
зменшення обсягів замовлень внаслідок скорочення фінансування інвестиційних програм в енергетиці країн СНД, особливо Російської Федерації (РФ) та Казахстану;
нестабільне податкове законодавство;
неможливість виконання замовлень та здійснення робіт у сфері машинобудування через тісний коопераційний зв'язок з підприємствами РФ (певний перелік комплектуючих і агрегатів, які не мають аналогів в Україні та інших країнах, необхідно закуповувати у резидентів РФ);
брак обігових коштів;
значне зростання тарифів і цін на постачання енергоресурсів, сировини і матеріалів, комплектуючих виробів.

3. Зовнішньоекономічна діяльність
Промисловість міста має чітко визначену експортну орієнтацію, про що свідчать високі обсяги зовнішньоторговельного товарообігу, 72,1% якого складає експорт. 
Підприємства та організації міста у січні-грудні 2015 року експортували товарів і послуг на суму 2629,7 млн.дол.США (на 22,2% менше, ніж за відповідний період 2014 року), імпортували – 1019,8 млн.дол.США (на 30,9% менше, ніж за відповідний період 2014 року). Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу міста склало 1609,9 млн.дол.США.
Як і в попередні періоди, основу зовнішньої торгівлі міста становили товари. На їх долю припадало 95,0% експорту та 94,1% імпорту. 
За січень-грудень 2015 року експорт товарів становив 2498,5 млн.дол. США (зменшився на 21,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року), імпорт – 960,2 млн. дол. США (зменшився на 31,6% у порівнянні з 2014 роком). Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 1538,3 млн. дол. США.
Зовнішньоторговельні взаємовідносини підтримувались з партнерами із понад 140 країнами світу. Найвагоміша частка запорізької продукції (32,2%) була поставлена до країн СНД, експорт зменшився на 36,2% в порівнянні з відповідним періодом 2014 року. До країн Європи та Азії відправлено відповідно 27,8% та 28,8% від загального експорту товарів. Експорт до Європи зменшився на 1,2%, до Азії - на 15,6%.
Значні експортні поставки товарів здійснювались у  Російську Федерацію (27,7% загального обсягу експорту), Туреччину (11,0%), Італію (5,6%), Індію (5,0%), Болгарію (4,8), Польщу (4,5%), Німеччину (2,4%), Китай (2,2%).
Імпорт товарів здійснювався, зокрема, з РФ (40,4% від загального обсягу імпорту), Німеччини (7,3%), Китаю (5,9%), Польщі (4,1%), Туреччини (3,7%), Білорусі (3,1%), Словаччини (3,1%). 
У структурі експорту основну частку склали: чорні метали (57,4%); машини, обладнання та механізми (24,7%); продукти рослинного походження (3,2%); продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (3,0%); засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби (1,8%) в структурі імпорту – мінеральні продукти (34,0%); недорогоцінні метали та  вироби з них (21,1%); реактори, котли, машини (9,5%); нікель і вироби з нього (8,4%); живі тварини, продукти тваринного походження (5,3%).

4. Капітальне будівництво
Упродовж 2015 року прийнято в експлуатацію 246 об’єктів загальною площею 58,861 тис.кв.м житла, що на 11,112 тис.кв.м більше, ніж торік,  у т.ч.:
- 206 одноквартирних будинків (житлові та садибні) загальною площею 34, 002 тис.кв.м;
- 40 будинків з двома та більше квартирами (багатоповерхові житлові будинки та квартири) - 24,859 тис.кв.м, з яких 6 багатоповерхових житлових будинків - 22,364 тис.кв.м; 34  квартири (реконструкція нежитлових приміщень під житлові квартири) - 2,495 тис.кв.м.
Упродовж 2015 року КП «Управління капітального будівництва»  здійснювало організацію будівництва та технічний нагляд за роботами з капітального та поточного ремонтів, реконструкції, будівництвом об’єктів  комунальної власності міста в межах виділених бюджетних асигнувань, а саме:


Вид робіт

Вартість виконаних робіт, тис.грн.

Капітальний ремонт закладів освіти

7 950

Реконструкція закладів освіти

16 047

Капітальний ремонт закладів охорони здоров’я

12 462

Реконструкція закладів охорони здоров’я

9 229

Реконструкція закладів соціального захисту

3 619

Реконструкція закладів культури

158

Реконструкція об’єктів сфери розвитку підприємництва та дозвільних послуг

2 588

Поточний ремонт внутрішньоквартальних доріг

25 303

Капітальний ремонт житлового фонду комунальної власності

107 758

Капітальний ремонт будинків ОСББ

920

Реконструкція об’єктів житлово-комунального господарства

30 297

Реконструкція та капітальний ремонт доріг

53 553

Реконструкція об’єктів природоохоронних заходів

11 880

Реконструкція об’єктів транспортного забезпечення та зв’язку

1 450

Газифікація житлових будинків

24

Реконструкція магістральних теплових мереж

9 120

Реконструкція парків та скверів

6 432

Будівництво полігону твердих побутових відходів №3

50 672

Капітальний та поточний ремонти не житлових приміщень

990

5. Інвестиції
Упродовж 2015 року в економіку міста надійшло 21,1 млн.дол.США іноземних інвестицій. Загальний обсяг акціонерного капіталу нерезидентів станом на 31.12.2015 склав 880,7 млн. дол. США, що на 9,8% менше, ніж на 01.01.2015 (976,3 млн.дол.США). Зменшення загального обсягу інвестицій відбулося через курсову різницю.
В економіку міста залучено 94,5% від обсягу прямих іноземних інвестицій області. У розрахунку на одного мешканця міста цей показник склав 1158,6 дол.США.
Приріст інвестицій спостерігався у сфері інформації та телекомунікації на 62,3%, у сфері охорони здоров’я та надані соціальної допомоги  - на 74,0% та у сфері мистецтва, спорту, розваг та відпочинку - на 37,5%.
Капітал нерезидентів спрямовано, переважно, у промисловість (65,1% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій), а саме: у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (24,2%), машинобудування (23,2%), металургійне виробництво (10,7%) та постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (5,9%).
Прямі іноземні інвестиції в економіку м.Запоріжжя надходили із більш, ніж 50 країн світу. Найбільші інвестори: Кіпр (46,7% від загальної суми прямих іноземних інвестицій), Швеція (19,3%), Республіка Корея (17,0%).

6. Житлово-комунальне господарство
Житловий фонд комунальної власності м.Запоріжжя станом на 01.01.2016 нараховував 3899 житлових будинків комунальної власності загальною площею 11,19  млн.кв.м (у т.ч. 10,21 млн.кв.м (91%) - приватизовані); 358 будинків житлово-будівельних кооперативів, 131 будинок об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, з яких 51 будинок ОСББ знаходиться на балансі МКП «Основаніє».
Всього у житлових будинках комунальної власності 217,67 тис. квартир, де  мешкає 468,088 тис.осіб (у середньому площа житла на душу населення становить 23,95 кв.м).
Житлові будинки по фізичному зносу у процентному співвідношенні поділяються на:
191 будинок (4,89% від загальної площі) мають понад 80% зносу;
703 будинки (18,03%) -  від 61% до 80% зносу;
1776 будинків (45,55%) - від 41% до 60% зносу;
896 будинків (22,98%) - від 21% до 40% зносу;
333 будинки (8,54%) -  до 20% зносу.
За рівнем благоустрою житловий фонд розподіляється:
2943 будинки (75,48%) забезпечені центральним опаленням;
1966 будинків (50,42%) забезпечені центральним гарячим водопостачанням;
3730 будинків (95,67%) забезпечені центральним холодним водопостачанням;
3608 будинків (92,54%) газифіковані.
У 2015 році на здійснення капітального ремонту житлового фонду м.Запоріжжя з бюджету міста виділено 229,86 млн.грн.
За рахунок цих коштів здійснено вибірково-капітальний ремонт 32 житлових будинків, відремонтовано 127,2 тис.кв.м шиферної та м’якої покрівлі 131 будинку, проведено роботи з модернізації, заміни, капітального ремонту 176 ліфтів, заміни інженерних мереж на 61-му об’єкті (24,1 тис.м/п), виконано капітальний ремонт електроживлячих стояків на 118-ти об’єктах (96,9 тис.м/п).
У 2015 році завершено реконструкцію внутрішньобудинкових мереж по пр.Леніна, 171, 171а, 173, реконструкцію системи диспетчеризації ліфтового господарства в Комунарському районі міста.
Упродовж року впроваджувалися заходи з енергоефективності. Так часткового утеплено фасади 2-х багатоповерхових житлових будинків по вул.Козача,1, вул.Українська, 2б. На виконання Інвестиційної програми концерну «Міські теплові мережі» придбано та встановлено в житлових будинках 1385 од. приладів обліку теплової енергії. За рахунок коштів бюджету міста підрядними організаціями встановлено 150 лічильників теплової енергії в багатоквартирних будинках міста. У рамках програми співфінансування з мешканцями ОСББ «Відродження» встановлено тепловий вузол по вул.40 років Радянської України, 78.
За рахунок бюджетних коштів встановлено 4 багатофункціональні дитячі майданчики на прибудинкових територіях за адресами: вул.Дегтярьова, 5, вул.Рубана, 13, вул.40 річчя Перемоги, 67, вул.Чернівецька, 6.
У 2015 році тривали роботи з ремонту внутрішньоквартальних доріг та озеленення міста. За результатом здійснено поточний ремонт 115,3 тис.кв.м асфальтного покриття внутрішньоквартальних доріг, проведено роботи з кронування 2968 дерев та знесення 1944 аварійних дерев.
З метою залучення мешканців міста до дотримання правил благоустрою та належного утримання прибудинкових територій проведено міський конкурс «Моє чисте подвір’я».
За рахунок обігових коштів МКП «Основаніє» здійснено поточний ремонт 53,692 тис.кв.м м’яких та шиферних покрівель, замінено 14,182 тис. п/м інженерних мереж, 3554 од. запірної арматури, ремонт 148 під’їздів, та викона-но скління 1,102 тис.кв.м.  вікон на сходових клітинах житлових будинків.
Концерном «Міські теплові мережі» експлуатується 65 котелень (з них 61 - комунальної власності міста та 3 - відомчі (орендовані), загальною встановленою потужністю 2177,65 Гкал/год. Протяжність теплових мереж складає 724,419 км у двотрубному обчисленні. При цьому експлуатаційний знос мереж складає 70,1%. Крім того, Концерном експлуатуються 16 насосних станцій і 52 центральних теплових пункти.
На підприємстві встановлено 184 котли, які працюють на природному газі та твердому паливі, 54 модуля (AF-105, МН 120, БГВ-50Э0, МГВ-90) та 5 апаратів електричних (настінних) КЕО-24-Н (для нагріву гарячої води в дитячому садочку по вул.Перемоги, 70). Для забезпечення якісного та надійного теплопостачання на котельнях встановлено високотехнологічне обладнання різного рівня складності.
Концерн «Міські теплові мережі» забезпечує теплом і гарячою водою 15 389 об'єктів міста, у т.ч. 3686 житлових будинків, 567 об'єктів бюджетної сфери, 123 дошкільних закладів, 156 шкіл, 121 лікарню та інших споживачів. Загальна площа житлового фонду міста, яку опалює Концерн «Міські теплові мережі», становить майже 13,0 млн.кв.м, гарячим водопостачанням користується 485,5 тис. жителів міста.
У рамках підготовки до опалювального сезону 2015-2016 років з метою підвищення надійності обладнання відремонтовано 64 котельні, 14 об’єктів теплових мереж; відновлено теплову ізоляцію трубопроводів на 7 об’єктах.
КП «Водоканал» обслуговує близько 900,0 тис. мешканців міста та три сільські райони - Запорізький, Новомиколаївський та Вільнянський, а також 9 тисяч підприємств та організацій.
Системи водозабезпечення, водовідведення та теплопостачання мають вкрай незадовільний стан. У комунальній власності та на балансі КП «Водоканал» перебуває 2,54 тис.км водопровідних мереж, з яких 1,9 тис.км. (75,0%) знаходяться в аварійному стані (негайної заміни потребують 640 км). Тривалий термін експлуатації, абразивний знос та газова корозія склепіння труб призвели до погіршення стану мереж. Деякі водоводи знаходяться в заболочених місцях, проходять крізь кладовища, що не є допустимим. Щороку на цих мережах відбувається більше 5 тисяч витоків на водопроводах та до 14 тис. засмічень каналізації. Підприємство щомісяця ліквідує близько 435 поривів на мережах водопроводу.
Із наявних 978,1 км каналізаційних мереж в аварійному стані знаходяться 582 км (59,0%), з яких негайної заміни потребують 220 км. Середньомісячна кількість засмічень на каналізаційних мережах складає 1 304 од.
У рамках підготовки до опалювального сезону 2015-2016 років КП «Водоканал» проведено наступні роботи: замінено 708 м водопровідних та 95 м каналізаційних мереж, здійснено промивку 7,6 км каналізаційних мереж, відремонтовано 156 колодязів і камер, 40 од. пожежних гідрантів, 89 од. засувок, здійснено утеплення 47 од. випусків та 64 од. вантузів.
За 2015 рік обсяги послуг, які надані населенню, склали: водопостачання (холодна вода) - 47630,1 тис.куб.м, водовідведення (стоки) - 46054,0 тис. куб.м, теплопостачання - 1671,6 тис.Гкал.
Рівень оплати населення за спожиті послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій (квартплата) складав 96,1%, (у 2014 році - 96,7%).
Рівень тарифів на житлово-комунальні послуги


Послуга

Чинні тарифи(у 2015) з ПДВ,грн./куб.м.,
грн./кв.м

Рівень відшкодування затвердженими тарифами фактичної собівартості (за 12 міс. 2015 року), %

Дата введення тарифу

Водопостачання

6,504

100

01.09.2015

Водовідведення

4,68

100

01.09.2015

Опалення

14,53

89,17

01.05.2015

Гаряче водопостачання

38,81/
35,98**

89,17

01.05.2015

Утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

1,6186

74,8

28.08.2008

* - Рівень відшкодування наданий той, який врахований у структурі затверджених тарифів.
** - 38,81 – тариф з централізованого постачання гарячої води за умови підключення рушникосушильників до систем гарячого водопостачання;
- 35,98 – тариф з централізованого постачання гарячої води за умови відсутності рушникосушильників.

Рівень розрахунків населення за житлово-комунальні послуги


Назва підприємства

Нараховано населенню за  2015 р.,
тис.грн.

Сплачено населенням за 2015 р.,
тис. грн.

% розрахунків населення

Концерн «МТМ»

677 465,1

609 166,4

89,9

КП «Водоканал»

188 356,5

182 027,1

96,64

МКП «Основаніє»

180 349,4

174 764,7

96,9

РАЗОМ

1 046 171,0

965 958,2

92,3

 

 

Назва підприємства

Стан заборгованості населення на початок 2015 року, тис.грн.

Стан заборгованості населення на 01.01.2016, тис.грн.

Темп зростання (зменшення) заборгованості населення, % до початку року

Концерн «МТМ»

278 563,5

346 862,3

+68,3

КП «Водоканал»

108 584,1

116 047,3

+7,5

МКП «Основаніє»

81 088,7

87 057,8

+7,4

РАЗОМ

468 236,3

549 967,4

+17,5

З метою покращання стану розрахунків  за житлово-комунальні послуги та зменшення дебіторської заборгованості споживачів перед МКП «Основаніє», КП «Водоканал», Концерном «Міські теплові мережі» здійснюються наступні заходи:
- направлено боржникам 423,5 тис. листів, вимог, попереджень, претензій  на суму 1012,6  млн.грн., здійснено 53,4 тис. дозвонів з вимогами щодо погашення заборгованості;
- триває індивідуальна робота з боржниками стосовно виявлення причин несплати та пропозиції з вирішення питання погашення заборгованості;
-  розміщено  на під'їздах житлових будинків 94,6 тис. звернень до населення  про необхідність своєчасної сплати за житлово-комунальні послуги та термінового погашення заборгованості;
-   направлено 9032 позовні заяви та заяви про видачу судових наказів на 65,45 млн. грн.;
-  подано 14031 виконавчий лист, судовий наказ до виконавчої служби на 57,51 млн. грн.;
- запроваджено тісну співпрацю з органами державної виконавчої служби щодо повного та реального виконання рішень суду по стягненню дебіторської заборгованості з населення шляхом затвердження графіків виходу державних виконавців на територію з залученням уповноважених представників МКП «Основаніє» з метою перевірки матеріального стану боржників та опису майна в рахунок погашення суми боргу;
- укладаються договори про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги;
- постійно триває інформаційно-роз’яснювальна робота з населенням, щодо  оформлення субсидій, отримання компенсації (відповідно до постанови КМУ №83 від 05.04.2014 «Про посилення соціального захисту населення»);
- щовівторка в центрах обслуговування абонентів проводяться комісії по роботі з боржниками;
- при районних адміністраціях працюють комісії по роботі з боржниками.
Створення ОСББ
З метою створення об'єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ)у звітному періоді вживалися масштабні заходи. Так, створено та діють 3 ресурсні центри; проводиться інформаційно-роз’яснювальна роtd width= бота щодо популяризації переваг ОСББ. Упродовж 2015 року проведено низку заходів щодо висвітлення позитивного досвіду роботи ОСББ та ЖБК на телеканалах «МТМ», «Алекс», в друкованих засобах масової інформації, інтернет-ресурсах тощо. Проводилися курси, семінари, тренінги для тих мешканців, які бажають створити в своєму будинку ОСББ; розроблялися програми, інформаційні буклети тощо. За результатом з початку 2015 року в місті створено 38 нових ОСББ та здійснювалися заходи з їх підтримки.
Станом на 01.01.2016 у м.Запоріжжі всього створено 131 ОСББ. Крім того, передано з балансу  МКП «Основаніє» на баланс ОСББ 7 будинків.
Упродовж 2015 року розміщено інформацію по ОСББ на 262 білбордах та сітілайтах (за січень 2016 року - 51).

7. Розрахунки за енергоносії
У м.Запоріжжі станом на 01.01.2016 рівень розрахунків за спожиту в 2015 році електричну енергію склав 88,4%; загальна заборгованість (з урахуванням минулих років) - 1 035,533 млн.грн., у тому числі:
- міський бюджет - 100,0% (загальна заборгованість – 0,341 млн.грн.);
- промисловість - 87,0% (загальна заборгованість – 882,711 млн.грн.);
- житлово-комунальне господарство - 89,9% (загальна заборгованість - 76,336 млн.грн.);
- населення - 94,9% (загальна заборгованість - 47,277 млн.грн.);
- інші   - 100,3% (загальна заборгованість - 28,868 млн. грн.).
Рівень розрахунків Концерну «Міські теплові мережі» за спожитий у 2015 році природний газ склав 89,1%, загальна заборгованість (з урахуванням минулих років) - 768,936 млн.грн., в тому числі основний борг - 683,704 млн. грн., штрафні санкції - 85,232 млн.грн.
Загальна заборгованість усіх категорій споживачів теплової енергії по м. Запоріжжя станом на 01.01.2016 склала 471,792 млн. грн., у тому числі населення - 346,862 млн. грн.
Рівень розрахунків населення за спожитий у 2015 році природний газ становить 80,0% (на 01.01.2016 загальна  заборгованість - 85,039 млн.грн.).

8. Транспорт
Розвинена інфраструктура та ефективна транспортна система створює умови для підвищення стандартів якості життя мешканців міста. 
Упродовж 2015 року пасажирські перевезення в м.Запоріжжі здійснювалися на 92 автобусних маршрутах 23 приватними автопідприємствами та  ЗКПМЕТ «Запоріжелектротранс» (на 1 автобусному, 7 тролейбусних та  8 трамвайних маршрутах).
У навігаційний період перевезення пасажирів річковим транспортом здійснювало ДП «Адміністрація річкових портів» за 2-ма приміськими напрямками до 6 причалів.
На території міста працюють три автостанції, річковий порт та річковий вокзал, аеропорт.
Протяжність маршрутів електротранспорту в місті становить: трамвайних - 203,7 км, тролейбусних - 233,5 км. Довжина автобусних маршрутів коливається в середньому від 10,0 до 30,0 км, а декількох - і до 55,0 км.
Середня добова кількість техніки на міських транспортних маршрутах складалася з 921 автобусу різних класів. У порівнянні з минулим роком загальний середньодобовий випуск трамваїв і тролейбусів зменшився із 113,1 од. до 95 од. (16%).
Загальний обсяг перевезень автотранспортом загального користування за 2015 рік становив 41,2 млн.осіб (84,2% від показника попереднього року), електротранспортом - 61,2 млн.осіб (на 3,5% більше, ніж торік).
Перевезено вантажів автомобільним транспортом загального користування - 1672,6 тис.тонн.  
Існуюча транспортна мережа з’єднує всі соціально важливі райони міста. Основний потік авто- та електротранспорту проходить по пр. Леніна та вул. Перемоги.
У Хортицькому районі та більшої частини Шевченківського району, де відсутні маршрути електротранспорту, організовано автобусні маршрути загального користування, які вирішують питання перевезення соціально незахищених верств населення.
У 2015 році відновлено рух тролейбусів (маршрути №№ 9, 13) по вул. Перемоги. Збудовано зупиночний комплекс «Парк Перемоги». Здійснено реконструкцію контактної мережі тролейбусу на греблі «Дніпрогес» і на ділянці від площі Леніна до естакади через шлюзи.
За рахунок коштів бюджету міста придбано 6 нових тролейбусів,  відремонтовано 6 трамваїв та 7 тролейбусів.
У місті Запоріжжі 79,7% загальної протяжності трамвайної колії та контактної мережі, та 57% загальної кількості тягових підстанцій не відповідають вимогам Правил експлуатації трамвая та тролейбуса, інших нормативно-технічних документів. Із загальної протяжності трамвайної колії та контактно-кабельної мережі 52,57 км трамвайної колії та 240,2 км контактно - кабельної мережі мають незадовільний стан.
До пасажирських перевезень на автомобільному транспорті відносяться перевезення пасажирів легковими таксі. У середньому працює 1800 легкових таксі. Інформаційно-диспетчерські послуги виконують 29 юридичних та фізичних осіб.
За навігаційний період 2015 року ДП «Адміністрація річкових портів» перевезено 75,33 тис. пасажирів.
У м. Запоріжжя проходить 103,2 км головних залізничних колій, розташовано 8 пасажирських та вантажних залізничних станцій, діють 2 пасажирських залізничних вокзали ( Запоріжжя-І та Запоріжжя-ІІ).
У складі ВСП «Запорізька дирекція залізничних перевезень» діють: Запорізька дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт та дитяча залізниця.
У транспортній системі міста відіграє важливе місце аеропорт, який має статус міжнародного.
Комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» в 2015 році відправлено 64,54 тис. пасажирів, що на 73,5% більше, ніж торік. 
За 2015 рік обслуговано 2102 літако-вильотів. На міжнародних повітряних лініях збільшилися відправки пасажирів на 50,6%, на внутрішніх лініях - втричі. Відправки та прибуття вантажу і багажу збільшилися на 84,0%.
Збільшення показників обумовлено збільшенням кількості внутрішніх та міжнародних чартерних рейсів. Так, ТОВ АК «ЮтЕйр-Україна» виконує чартерні рейси до Єгипету, ПрАТ АК «МАУ» регулярні рейси до Бориспіля, авіакомпанією «Атласджет Україна» відкрито новий рейс Стамбул-Запоріжжя-Стамбул; АТ «Мотор Січ» відкрито новий щоденний регулярний рейс Запоріжжя-Мінск-Запоріжжя. Авіакомпанії «Пегасус ейрлайнс», «Тюркиш ейрлайнс» виконують регулярні рейси Стамбул-Запоріжжя-Стамбул (тричі на тиждень).
У місті розвинені телефонні мережі операторів мобільного зв’язку - «Київстар GSM», «МТС», «DCC», «WellCom» тощо.

9. Торгівля та послуги
Розрахунковий обсяг обороту роздрібної торгівлі та ресторанного господарства за всіма каналами реалізації за 2015 рік склав 27927,7 млн. грн., що на 2260,1 млн. грн. (на 8,8%) більше, ніж за 2014 рік.
Обсяг реалізованих нефінансових послуг за 2015 рік склав 6341,883 млн. грн., що на 20,2% більше, ніж торік, з них населенню  реалізовано 2217,75 млн. грн,. що на 40% більше.
Станом на 01.01.2016 забезпеченість торговими площами в місті складала 135,0%, сфера обслуговування представлена: 2220 магазинами (торгова площа 209,02 тис. кв.м), 694 об’єктами ресторанного господарства (на 50905 посадкових місць), 175 складами, 1802 кіосками, 1264 об’єктами сфери послуг. Наявна мережа підприємств сфери обслуговування в повній мірі задовольняє платоспроможний попит населення.
У місті функціонують магазини ТОВ «АТБ-Маркет», ПІІ «Білла-України», ТОВ «Фоззі-Фуд», ТОВ «Ашан Україна гіпермаркет», ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», будівельний супермаркет «Епіцентр», ТОВ «Велика Кишеня», ТЦ «Варус», ТОВ «Український Рітейл»; ресторани «Боулінг «Космік», «Sir Lancelot»,  «Гранд-Палас», «Раут»,  «Інтурист», «Банзай», «Рибацький стан», «Карусель»,  «Версаль», «Готель ресторан  «Україна», «Запорізька Січ»; кафе «Олександрівський повіт», «Парадіз-коктейль», «Токі», «Ноєв ковчег», «Парк Авеню», «Луїзіана», «Три  гнома», «Арагві», «Наірі», «Купідон», «Кавказька кухня», «Пальміра», «Терра», «Фонтан», «Зірка сходу», «Аристократ»,  «Санта-Фе», «Венеція», «Шелест», «Фієста», «Розмарин», «Вілла-Оліва», «Азія», «Виноград», «Арагви», «Ани», «Шафран» тощо. 
У 2015 році відкрилися нові великі магазини: «Варус» - 1, «АТБ-маркет» - 1, «Сільпо» - 6, «Економ-плюс» - 1, «Апельмон» - 3, «Брусничка» - 2, «Дрінк хата» - 1.
Станом на 01.01.2016 у місті функціонувало 33 ринки та торговельні майданчики, кількість торгових місць на яких складає 26841; середньорічна заповнюваність ринків  склала 53,5%.
Упродовж року проведено 53 ярмарки (по районам міста - 139 ярмарків) з реалізації продтоварів місцевих товаровиробників, у т.ч. сільгосппродукції, роздрібний товарооборот на яких склав 18,25 млн. грн.
Проблемними питаннями галузі є:
- недосконалість законодавчої бази;
- наявність стихійної торгівлі;
- відсутність контролю за якістю товарів та послуг;
- недостатня ефективність роботи із захисту прав споживачів;
- незадовільна кваліфікація кадрів.
Шляхи вирішення проблемних питань галузі:
- подальший розвиток підприємств вітчизняних торговельних мереж, торговельних центрів, супер- та гіпермаркетів;
- розвиток об’єктів ресторанного господарства загальнодоступної мережі, заснованих на традиціях і рецептурах української національної кухні;
- забезпечення належного рівня торговельного та побутового обслуговування;
- врегулювання відносин, пов’язаних з організацією та функціонуванням об’єктів ринкового господарства міста, вдосконалення їх діяльності з поступовим трансформуванням у сучасні торговельно-сервісні комплекси;
- створення нових робочих місць;
- проведення сільськогосподарських ярмарків. 

10. Фінанси та бюджет
Зміни у податковому та бюджетному законодавстві, розширення джерел наповнення, новації в частині місцевих податків і зборів, які відбулися відповідно до розпочатої реформи децентралізації, призвели до підвищення фінансової спроможності місцевої громади. Так, обсяг надходжень до бюджету м. Запоріжжя (без урахування офіційних трансфертів) у 2015 році складав 2 406,3 млн. грн., що на 398,8 млн. грн. (на 19,9%) більше, ніж у 2014 році.
Надходження загального фонду становили 2 208,1 млн. грн., спеціального - 198,2 млн. грн. У складі спеціального фонду надходження до бюджету розвитку складали 44,2 млн. грн. або 22,3%. Крім того, з Державного бюджету України отримано 1 972,7 млн. грн. субвенцій.

11. Соціальна сфера
Заробітна плата
Середньомісячна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника підприємств з кількістю працюючих 10 осіб та більше, за 2015 рік складала  4470,20 грн., що на 6,4% більше, ніж по області та на 6,6% - ніж по Україні.
Рівень середньомісячної заробітної плати м. Запоріжжя в 3,2 рази перевищував встановлені державні соціальні стандарти (мінімальну заробітну плату та прожитковий мінімум для працездатної особи - 1378,0 грн.).
У порівнянні з 2014 роком (3510,97 грн.) заробітна плата збільшилася на 23,7%. Темп зростання заробітної плати значно перевищує аналогічний показник минулого року, торік він становив 110,1%.
Рівень заробітної плати м. Запоріжжя перевищує відповідний показник наступних міст:  Дніпропетровська - на 4,8%, Миколаєва - 5,3%, Одеси - 9,3%.
Заборгованість із виплати заробітної плати
За даними органів статистики станом на 01.01.2016 заборгованість із виплати заробітної плати в місті становила 21135,3 тис. грн.
Заборгованість утворилася на 32 підприємствах, з них: 21 - активне підприємство з сумою боргу 11503,6 тис. грн. (54,4% від загальної суми заборгованості), 10 - підприємств-банкрутів - 9550,4 тис. грн. (45,2%) та 1 - неактивне підприємство -  81,3 тис. грн. (0,4%).
У порівнянні з початком року загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати зменшилася на 3074,0 тис. грн. або на 12,7%; на економічно активних підприємствах - на 863,8 тис. грн. або на 7,0%.
Найбільші боржники  із виплати заробітної плати серед економічно активних підприємств є ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект»  із сумою боргу - 2794,0 тис.г рн., КТ «Запорізький завод високовольтної апаратури - Вакатов і компанія» - 4916,7 тис. грн., ТОВ «Професійний футбольний клуб «Металург-Запоріжжя» - 1351,0 тис. грн. тощо.
З метою зменшення заборгованості із виплати заробітної плати упродовж року проведено 96 засідань міської та районних комісій з питання погашення заборгованості з виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та 67 засідань районних робочих груп з координації дій органів місцевого самоврядування та податкової інспекції щодо забезпечення податкових та інших надходжень до державного та місцевих бюджетів. Заслухані звіти керівників по 933 суб’єктах господарювання, у тому числі з питання погашення заборгованості по виплаті заробітної плати - 271 керівника підприємств, із забезпечення погашення заборгованості з платежів до державного та місцевих бюджетів - 199 керівників, з інших питань - 463 керівників. Внаслідок роботи груп та комісій 63 підприємства погасило заборгованість з податків та зборів у розмірі 811,5 тис. грн., скоротило заборгованість із виплати заробітної плати 81 підприємство на суму 18 106,9 тис. грн.
Заборгованість по соціальних виплатах
У бюджеті міста на 2015 рік передбачалися видатки (з урахуванням змін) на оплату праці з нарахуваннями працівникам бюджетних установ в сумі 1 476,9 млн.грн. Заробітна плата працівникам бюджетної сфери виплачувалася своєчасно. З метою недопущення простроченої кредиторської заборгованості впорядковано терміни виплати заробітної плати завдяки цьому касові видатки проведено в повному обсязі (1 469,7 млн. грн.). Заборгованість на кінець року відсутня. Середня заробітна плата працівників бюджетної сфери склала 2 551,0 грн.
Видатки на соціальні виплати за рахунок субвенцій з Державного бюджету України профінансовано в повному обсязі (587,4 млн. грн.), заборгованість відсутня.

12. Стан ринку праці
У м. Запоріжжя діє Програма зайнятості населення на період до 2017 року, в рамках якої впродовж 2015 року працевлаштовано 6927 осіб, з них шляхом одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності - 202 особи, шляхом компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску - 167 осіб.
Проходили профнавчання 1814 осіб. Отримали ваучери для навчання за професіями і спеціальностями  56 осіб старше 45 років.
У громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру  брали участь 1135 осіб.
Упродовж 2015 року мали статус безробітного 26183 особи.
Кількість зареєстрованих безробітних на кінець грудня - 7647 осіб. Отримували допомогу по безробіттю на кінець 2015 року - 5797 осіб.
Кількість вакансій на кінець 2015 року складала 87, навантаження на одне вільне робоче місце - 88 осіб.
Спеціалісти Запорізьких районних центрів зайнятості разом із управліннями праці та соціального захисту населення міської ради та управліннями Пенсійного фонду України по районах міста щомісяця брали участь у роботі Виїзних «мобільних соціальних офісів».
За січень-грудень 2015 року створено 126 робочих місць, з них для працівників у юридичних осіб - 96, для найманих працівників у фізичних осіб-підприємців - 30; ліквідовано 3 972 робочих місця (для найманих працівників у фізичних осіб-підприємців).
Проблемні питання:
- неналежне виконання значною частиною роботодавців вимог Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання центрам зайнятості щомісячної інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад);
- структурна невідповідність кваліфікації осіб, які звертаються до центрів зайнятості в пошуку роботи, потребам роботодавців за професійно-кваліфікаційними ознаками;
- працевлаштування молоді та випускників вищих навчальних закладів, а також громадян, які не можуть на рівних конкурувати на ринку праці  і потребують додаткових гарантій соціального захисту, в т.ч. осіб з інвалідністю;
- низький рівень заробітної плати запропонованих роботодавцями вакансій.
Шляхи вирішення:
1. посилення контролю з боку органів державної влади за:
- дотриманням роботодавцями законодавства про зайнятість населення;
- створенням сприятливих умов для працевлаштування молоді та випускників вищих навчальних закладів, а також громадян, які не можуть на рівних конкурувати на ринку праці і потребують додаткових гарантій соціального захисту, в тому числі осіб з інвалідністю;
2. створення сприятливих умов з боку держави для розвитку підприємництва, в тому числі середнього та малого.

13. Малий та середній бізнес
Кількість суб’єктів малого та середнього підприємництва (МСП) за 2015 рік склала 50233 од. (на 7,7%, або на 4189 од. менше, ніж у 2014 році), в т.ч.: малих підприємств - 8513 од. (на 1,5%, або на 127 од. більше, ніж торік), середніх підприємств - 320; фізичних осіб-підприємців склала 41400 осіб (на 9,4%, або на 4307 од. менше, ніж у  2014 році).
Чисельність зайнятих в секторі МСП (включаючи фізичних осіб-підприємців) склала 114632 осіб (на 1,4%, або на 1619 осіб більше, ніж торік).
Частка надходжень від суб’єктів МСП до бюджетів всіх рівнів у 2015 році склала 61,6%, при цьому надходження від малих підприємств склали 1175,7 млн.грн. (що на 298,7 млн.грн. або 34,1% більше, ніж у 2014 році), від середніх підприємств - 978,1 млн.грн.
Проблемними питаннями галузі є:
- недосконалість правового регулювання підприємницької діяльності, відсутність ефективного механізму реалізації державної політики щодо підтримки суб’єктів підприємництва, бар’єри на законодавчому рівні;
- нестабільність системи оподаткування та надмірний податковий тиск на суб’єктів підприємницької діяльності; відсутність законодавчо встановленого механізму звільнення від сплати податків та загальнообов’язкових платежів на визначений короткотерміновий період для новостворених суб’єктів малого підприємництва;
- обмеженість доступу суб’єктів господарювання до фінансових ресурсів;
- складні умови праці та низька заробітна плата в малому підприємництві, відсутність удосконаленого соціального захисту суб’єктів підприємницької діяльності та працюючих у цьому секторі.
Шляхи вирішення проблемних питань галузі:
- реалізація програм розвитку підприємництва;
- дотримання правових та організаційних засад щодо реалізації державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності;
- залучення суб’єктів малого та середнього підприємництва до участі у виставкових та інформаційно-консультаційних заходах;
- забезпечення виконання вимог та порядку надання адміністративних послуг;
- спрощення процедур видачі документів дозвільного характеру.

Адміністративні послуги
З метою вдосконалення процедури надання адміністративних послуг та створення сприятливих умов для їх отримання у 2015 році  прийнято рішення міської ради «Про затвердження міської цільової програми створення 4-х філій центру надання адміністративних послуг в м. Запоріжжі».
Центр надання адміністративних послуг  (Центр) співпрацював з 13 адміністративними органами, з яких  - 3 органи місцевого самоврядування, - 10  обласних та територіальних органів центральної виконавчої влади .
Через Центр надавалося 48 видів адміністративних послуг; щодня до нього зверталося від 100 до 400 заявників.
Інформацію про роботу Центру та послуги, що надаються розміщено на сайті Центру, включаючи законодавчу базу, перелік необхідних документів для отримання тієї чи іншої послуги, строки надання, бланки заяв та інше.
У Центрі створено сектор інформаційних технологій та електронного документообігу, який займався проблемними питаннями щодо впровадження електронного документообігу при наданні адміністративних послуг.
Для максимальної прозорості опрацювання заяв на отримання адміністративних послуг, на сайті Центру відкрито електронну систему опрацювання заяв, де за згодою суб’єкта звернення розміщувалася інформація про стан  розгляду його заяви.
З січня 2015 року з метою підвищення якості та зручності надання адміністративних послуг, Центр запровадив можливість подачі електронних документів для отримання низки послуг у електронному  чи паперовому вигляді.
Упродовж 2015 року Центром надано 35,0 тис. консультацій та 28,86 тис. адміністративних послуг, у тому числі:
- видано 18596 результатів надання адмінпослуг;
- відмовлено у наданні адмінпослуг - 1417;
- зареєстровано декларацій - 7570;
- відмовлено у реєстрації декларацій - 1279.
У середньому за місяць Центром надавалося 2400 адмінпослуг.
Проблемними питаннями галузі, які потребують вирішення є:
- реорганізація Центру відповідно до новітніх вимог чинного законодавства;
- створення філій Центру в районах міста;
- відкритість та прозорість процедури надання адмінпослуг;
- розширення переліку надання адмінпослуг суб’єктам звернень;
- мінімізація кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для надання адмінпослуг.

14. Освіта
У 2015 році в м. Запоріжжя функціонував 121 загальноосвітній навчальний заклад I-III ступенів, у т.ч.: - 116 комунальної форми власності (61160 учнів проти 60224 учнів у 2014 році) та 5 приватної. Для навчання обдарованих, талановитих та здібних дітей забезпечено роботу 35 закладів: 9 ліцеїв, 3 колегіумів, 17 гімназій, 6 спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням окремих предметів.
Громадяни, які не мали можливості навчатися у школах з денною формою, здобували загальну середню освіту у 2 вечірніх школах та 31 класі при навчально-виховних комплексах (1502 особи). За індивідуальною формою навчалися  378 школярів, у формі екстернату повну загальну середню освіту отримали 62 особи, базову - 20 осіб.
З 01.09.2015 у школах міста відкрито 240 профільних (5714 учнів) та 735 класів з поглибленим вивченням окремих предметів (20366 учнів). Створено умови для здобуття освіти дітьми з особливими освітніми потребами: 53 класи (631 учень із затримкою психічного розвитку) та 4 класи з інклюзивним навчанням (94 особи).
У минулому році в 9-х класах навчалося 5165 учнів, з яких 5161 - отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту (у т.ч. 103 учні, що прибули з Луганської та Донецької областей, АР Крим). У 11-х класах навчався 4001 учень, з яких 3977 - отримали атестат про повну за­гальну середню освіту (у т.ч. 89 учнів, що прибули з Луганської та Донецької областей, АР Крим).
Для проведення зовнішнього незалежного оцінювання в м. Запоріжжя створено 23 пункти тестування. За результатами ЗНО, у Всеукраїнському рейтингу 200-бальників Запорізька область посіла сьоме місце. (із 68 200-бальників - 54 (79%) випускники шкіл міста).
У місті функціонувала розгалужена мережа дошкільних навчальних закладів (ДНЗ). У 141 (2014 рік - 139) закладі різних типів та форм власності (128 - комунальної, 13 - приватної, 2 - державної) функціонувало 1036 груп (26 072 дитини). За станом здоров’я 21 дитину було взято під соціально-педагогічний патронат. Крім того, в дошкільних групах при 2 школах виховувалося 72 дитини дошкільного віку.  Таким чином, у 2015 році здобували дошкільну освіту 26 165 дітей. ДНЗ охоплено 87% дітей віком від 3-х до 6-ти років, різними формами дошкільної освіти - 92% дітей та 100% дітей 5-річного віку. Для дітей з особливими потребами функціонувало 38 ДНЗ комбінованого типу та 8 - компенсуючого. Для дітей, стан здоров’я яких потребує корекції, реабілітації здоров’я (11% дітей від загальної чисельності дитячого контингенту ДНЗ, НВК) функціонувало 39 санаторних груп (873 дитини), 135 спеціальних груп (2081 дитина). Батьки 134-х дітей з питань корекції та реабілітації отримували допомогу консультаційних центрах у  25 ДНЗ.
Зберігається негативна тенденція перевищення нормативів наповнюваності груп. На 100 місцях виховувалося 133 дитини. 
У місті існує черга з влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів, яка складає 1569 осіб. З метою забезпечення прозорості порядку влаштування дітей до ДНЗ, в місті діє електронна реєстрація, яка є єдиною системою для всіх дошкільних навчальних закладів міста.
З метою зменшення черги щодо влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів у 2015 році введено в дію після реконструкції дошкільний навчальний заклад №285 (мікрорайон «Південний»), що дозволило на 245 місць зарахувати 310 дітей. Частково відновлено функціонування дошкільного навчального закладу №217 (2 групи для 45 дітей), розрахованого на 12 груп (186 місць). Крім того, у ДНЗ з 01.09.2015 додатково відкрито ще 10 груп для 187 дітей.
У 32 позашкільних навчальних закладах (разом з ДЮСШ) та позашкільному підрозділі ЗНВК «Запорізька Січ» військово-спортивного профілю, організовано роботу  464 гуртків та відділень, 1707 груп, якими охоплено 22169 дітей та підлітків.
На базі  загальноосвітніх навчальних закладів міста організовано роботу 738 гуртків, якими охоплено 13590 дітей та підлітків шкільного віку.
У закладах та установах, підпорядкованих управлінню культури і мистецтв міської ради, позашкільною освітою охоплено 12549 дітей та підлітків. Таким чином, позашкільною освітою охоплено 48308 дітей та підлітків міста, що складає 78,4% від загального учнівського контингенту.
Проблемні питання та шляхи, ї вирішення:
1. Найбільш актуальним проблемним питанням є забезпечення дітей місцями у дошкільних навчальних закладах  (ДНЗ) міста.
Резервом для збільшення кількості місць у ДНЗ міста є 8 дошкільних закладів  (№№ 1, 77, 186, 144, 149, 169, 294, 220), які відновлено відповідно до рішень міської ради.
У 2016 році заплановано здійснення капітальних ремонтів та реконструкцій окремих будівель дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, у т.ч.:
- реконструкція будівлі дошкільного навчального закладу №186 по  вул.12 квітня, 2а, (проектні та будівельні роботи);
- реконструкція будівлі дошкільного навчального закладу №77 по пр. Маяковського, 3б, (проектні та будівельні роботи);
- капітальний ремонт дошкільних навчальних закладів №1, №169, №217, №145, №249;
- нове будівництво дошкільного навчального закладу № 49 в мікрорайоні №6, по вул.Бородинська (проектні роботи та експертиза).
Це дозволить у 2016 році створити 1225 додаткових місць для влаштування дітей у дошкільні навчальні заклади.

15. Охорона здоров’я
Мережа закладів охорони здоров'я м. Запоріжжя складається з 33 комунальних закладів та установ охорони здоров’я міського підпорядкування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги населенню, в тому числі 8 центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), до складу яких входять 72 амбулаторії сімейного лікаря; 1 лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги; 10 лікарень загального профілю; 2 дитячі лікарні; 4 пологових будинки; 7 стоматологічних поліклінік; 1 студентська поліклініка; КП «Примула».
Стаціонарну допомогу надають 17 закладів охорони здоров’я на 4240 ліжках. У 2015 році відбулися зміни в кількісному складі лікарень за рахунок включення до мережу ДЗ «Відділкова клінічна лікарня станції Запоріжжя-2 ДП «Придніпровська залізниця».
У 2015 році в галузі охорони здоров’я відбулися позитивні зміни:
- забезпеченість населення лікарськими посадами збільшилася на 1,7% у порівнянні з 2014 роком та склала 40,4 особи на 10 тис. населення  (проти 39,7 особи  в 2014 році). Збільшення відбулося за рахунок приєднання до мережі лікувальних закладів ДП «Відділкова клінічна лікарня ст.Запоріжжя-2 Придніпровської залізниці»;
- забезпеченість населення амбулаторно-поліклінічною допомогою збільшилася на  9,1%  та склала 159,7,  проти 146,35 у 2014 році (за рахунок реформування галузі та перехід на «сімейну медицину»);
- кількість відвідувань на 1 мешканця в поліклініці по захворюваності зросла на 1,7% та становила 5,37 проти 5,28 у 2014 році. Кількість відвідувань на 1 мешканця на дому зросла на 2,6% та  становила 1,18 проти 1,15 у 2014 році;
- кількість ліжок в денних стаціонарах поліклініки збільшилася на 4,4%;
- забезпеченість ліжками денного стаціонару на 10 тис. населення збільшилася на 5,0% та складає 8,07.
У 2015 році покращилася матеріально-технічна база центрів первинної медико-санітарної допомоги за рахунок ремонтів приміщень лікарняних амбулаторій, оснащення їх медичним обладнанням, транспортом, медикаментами. У 2015 році для 8 Центрів первинної медико-санітарної допомоги закуплено обладнання на суму 5,4 млн.грн., у т.ч. на  1,1 млн.грн.  - медичне обладнання;  на 4 млн.грн.  - 18 автомобілів. Виконано ремонт приміщень центрів первинної медико-санітарної допомоги на 2167,8 тис.грн.
Незважаючи на постійне зростання показників захворюваності населення міста вдалося знизити показники соціально-значущих захворювань. Так, захворюваність злоякісними новоутвореннями  знизилася на 2,5% у порівнянні з 2014 роком (з 413,3 на 100 тис. населення до 402,9 на 100 тис.).
Стабілізувалася епідемічна ситуація по туберкульозу. У 2015 році відбулося зниження захворюваності на туберкульоз на 5,0% із 46,7 на 100 тис. населення у 2014 році до 44,5 на 100 тис. населення в 2015 році. Показник захворюваності на бактеріальні форми знизився на 4,7% та становив 25,6 проти 26,8 у 2014 році на 100 тис. населення. Показник захворюваності на туберкульоз серед дитячого населення знизився з 7,3 до 5,1 на 100 тис. населення.
Проблемні питання:
- обмеженість фінансування програм в галузі охорони здоров’я та відсутність централізованих поставок в регіони необхідних лікарських засобів і виробів медичного призначення;
-  недостатня укомплектованість галузі лікарськими кадрами та проблема вікового складу працівників лікувальних закладів (40,0% - особи пенсійного віку);
-  моральний та технічний знос медичного обладнання та санітарного авто-транспорту;
-  незадовільний стан будівель медичних закладів.
Цілі та завдання на 2016 рік:
- розширення мережі сімейних амбулаторій, у т.ч. відокремлених, подальший розвиток інституту сімейної медицини;
- укомплектування медичних закладів кваліфікованими медичними кадрами;
- зміцнення матеріально-технічної бази центрів первинної медико-санітарної допомоги та закладів охорони здоров’я вторинного рівня;
- розвиток сучасної системи надання медичної допомоги матерям та дітям;
- оптимізація мережі та ліжкового фонду закладів охорони здоров’я вторинного рівня, удосконалення надання спеціалізованої медичної допомоги;
- забезпечення ефективної роботи підпорядкованих комунальних підприємств.

17. Культура
У 2015 році мережа закладів культури складалася з 58 закладів культури та мистецтв, у т.ч.: 37 міських бібліотечних закладів, 13 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, муніципальний театр-лабораторія «Ві», муніципальний театр танцю, міський центр  народної творчості та культурно-освітньої роботи «Нар/strongодний дім», комунальні заклади палаци культури «Титан», «Заводський», «Хортицький», «Орбіта», «Кіноконцертний зал ім.О.Довженка».
Міські бібліотеки об'єднані у дві централізовані бібліотечні системи: для дорослого населення - 20 бібліотек, для дітей - 17 бібліотек. Кількість бібліотечних працівників складає 238 осіб. У 2015 році міські бібліотеки надали послуги 111,4 тис. читачам. У звітному періоді книжкові фонди бібліотек поповнено 1666 примірниками книг (у середньому - 61 книга на 1 бібліотеку) на суму 109,8 тис.грн. та 579 назвами періодичних видань (у середньому 15 назв на 1 бібліотеку) на суму 455,2 тис.грн.
У м.Запоріжжя працюють 13 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання): 8 музичних шкіл, 4 школи мистецтв, 1 художня школа, де навчаються різним видам мистецтв понад 6-ти тисяч дітей та  працює  735   викладачів. У школах створено 304 учнівські творчі колективи. У творчих змаганнях різних рівнів у 2015 році учні та викладачі посіли 1110 призових місць.
Муніципальними театрами (театр танцю та театр-лабораторія «Ві») у 2015 році проведено 172 вистави  та концерти, які відвідало понад 15 тис. глядачів.
Упродовж 2015 року в палацах культури працювало 104 клубних формування (творчих колективів та любительських об’єднань), які налічували 2,8 тис. учасників. Силами закладів проведено 1244 заходи, які відвідало більше 247,3 тис.осіб,  що на 1,1 % більше, ніж торік.
До комунальної власності міста належить кіноконцертний зал ім.О.Довженка. Упродовж січня-березня 2015 року у Палаці культури «Хортицький» працював кінозал.
Упродовж  2015 року у кінозалах проведено 2780 сеансів, з яких 480 - для дитячої аудиторії, 161 - для пільгових категорій населення. Загальна кількість глядачів склала 45,426 тис. осіб. Касовий збір склав - 2040,285 тис. грн. Зменшення кількості глядачів та касового збору у порівнянні з 2014 роком спричинено зміною суспільно-політичної та економічної ситуації у країні та припиненням у 2015 році демонстрації фільмів у кінозалі «ПК «Хортицький» у зв’язку зі зміною умов випуску кіноносіїв. Проте, значно збільшилася кількість відвідувачів пільгових категорій. Так, у 2015 році заклади відвідало 7,0 тис. осіб пільгових категорій населення, що майже у 2 рази більше, ніж у 2014 році (4511 осіб).
Основні проблемні питання:
- незадовільний стан матеріально-технічної бази підвідомчих закладів культури і мистецтв (необхідність модернізації глядацьких залів з урахуванням новітніх тенденцій; встановлення системи пожежогасіння і пожежної сигналізації у будівлі ПК «Орбіта»; придбання сценічного обладнання та костюмів, освітлювальної та звукової апаратури; розширення навчальних площ);
- поповнення у повному обсязі бібліотечних фондів;
- необхідність надання муніципального житла для працівників муніципальних театрів та запрошених фахівців з інших міст України.

Шляхи вирішення проблем:
- продовження роботи щодо пошуку додаткових джерел фінансування;
-  активізація участі у грантових проектах;
- розвиток госпрозрахункової діяльності;
- залучення депутатської фінансової допомоги для реалізації конкретних проектів.

18. Екологія
Місто Запоріжжя є потужним виробником високоякісних сталей, кольорових металів, феросплавів, абразивної продукції, силових трансформаторів, різноманітного обладнання, легкових автомобілів тощо.
Основними джерелами забруднення атмосферного повітря міста є промислові підприємства, викиди яких становлять 60-70% від загального валового викиду забруднюючих речовин та автотранспорт (викиди становлять 30-40%).
Викиди підприємств: ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запоріжкокс», ПАТ «Український графіт», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», ПАТ «Запоріжсклофлюс», ПАТ «Запоріжвогнетрив», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», ЗДП «Кремнійполімер», АТ «Мотор Січ» складають 95% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел.
Обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) за статистичними даними за 2014 рік склали 86,7 тис. тонн, що становить 92,0% до обсягів викидів за 2013 рік.

Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря міста, тис. т/рік


Викиди

Роки

2010

2011

2012

2013

2014

Усього,
у тому числі:

156,2

165,3

139,2

140,0

124,7

від стаціонарних джерел

109,6

117,0

92,3

94,1

86,7

від автотранспорту

46,6

48,3

46,9

45,9

38,0

Рівень забрудненості атмосферного повітря в житловій забудові залишається «неприпустимим» та «помірно небезпечним». У зоні житлової забудови під факелом викидів промислових підприємств за 9 місяців у 2015 року проведено 1103 дослідження стану атмосферного повітря проти 1267 за аналогічний період 2014 року. Перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин виявлено у 186 випадках, що складає 16,9% від загальної кількості проб (за 9 місяців 2014 року не відповідали нормативам 18,7% проб). Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин за  9 місяців 2015 року, як і за аналогічний період минулого року, були зафіксовані по вмісту у повітрі пилу, фенолу, сірковуглецю та сірководню.
Найбільше забруднення атмосфери в 2015 році було в Орджонікідзевському, Заводському, Ленінському та Шевченківському районах міста. Як і в минулі роки, нижче середньобагаторічного показника реєструвалося забруднення атмосфери в Хортицькому, Комунарському і Жовтневому районах.
У січні-вересні 2015 року середньомісячні концентрації по місту перевищували ГДК у 2,1 рази двоокису азоту, в 1,1 раз по оксиду азоту, в 2,0 рази по фенолу і в 1,7 раз по формальдегіду.
Середньомісячні концентрації пилу, оксиду вуглецю, двоокису сірки, хлористого водню, фтористого водню не перевищували ГДК.
У порівнянні з аналогічним періодом 2014 року забруднення повітря залишилося на тому ж рівні.
Річка Дніпро є джерелом водопостачання промислових об’єктів міста, джерелом енергії, а також повністю задовольняє господарсько-питні потреби міста, є транспортною артерією та цінним рекреаційним ресурсом.
Упродовж останніх років забір води по місту складає 203-248 млн.куб.м/рік. Загальний скид поверхневий вод за останні 5 років зменшився зі 150,0 млн.куб.м/рік до 130,0 млн.куб.м/рік.
За даними Запорізького міського управлінням Держсанепідслужби у Запорізькій області санітарний режим р.Дніпро за 9 місяців 2015 року дещо погіршився в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року, особливо за санітарно-хімічними показниками. Так із 262 проб, відібраних для проведення  досліджень за санітарно-хімічними показниками, 34 проби (23,4%) не відповідають гігієнічним нормативам (9 місяців 2014 року - 7,9%) та із 262 проб, відібраних для проведення бактеріологічних досліджень в 27 пробах (10,3%) зареєстровані відхилення від гігієнічних нормативів (9 місяців 2014 року - 9,7%), збудники інфекційних захворювань у річковій воді не виділялися.

Забір і використання свіжої води по м. Запоріжжя, млн.куб.м/рік

 

2011

2012

2013

2014

2015

Забір води

247,8

248,4

228,9

218,0

202,9

Використання свіжої води

224,9

226,0

215,6

207,1

164,3

Скид зворотних вод по м. Запоріжжя, млн.куб.м/рік

 

2011

2012

2013

2014

2015

Усього

151,4

144,1

141,2

134,5

130,0

Нормативно очищені

50,32

50,86

51,02

47,80

45,83

Забруднені без очистки

0,299

0,544

0,055

0,034

0,083

Недостатньо очищені

61,82

63,67

64,56

64,04

60,12

Нормативно чисті без очистки

38,97

29,04

25,53

22,61

24,00

Скид забруднюючих речовин у водні об’єкти м. Запоріжжя, тис. т/рік


2011

2012

2013

2014

2015

33,13

34,18

33,12

32,13

28,006

Основними водокористувачами в м. Запоріжжя є ПАТ «Запоріжсталь» та КП «Водоканал». Обсяги використання води та скидів цих підприємств складають більше 90% від загальних показників по місту. Так, у 2015 році ПАТ «Запоріжсталь» було забрано 102,4 млн.куб.м води, скинуто 69,31 млн. куб.м зворотних вод,  КП «Водоканал» - 92,81 млн.куб.м води, скинуто - 54,73 млн.куб.м зворотних вод.
Наразі в місті відходи розміщуються на наступних полігонах: полігон ТПВ № 1 (площа – 47,0707 га), накопичувач-випарювач АТ «Мотор Січ» (1,55 га), полігон ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (2,5 га), полігон промислових відходів у б.Середня (загальна площа - 221 га). На території б.Середня розташовано ділянки наступних підприємств-користувачів: ПАТ «Запоріжсталь» (3 ділянки загальною площею 112,8 га), ПАТ «Запоріжкокс» (45,8 га), ПАТ «Дніпроспецсталь» (2 ділянки загальною площею 40,69 га), ПАТ «Запорізький завод феросплавів» (15,5 га), ТОВ «Технопромекспорт» (6,0 га). Також, на території міста знаходиться відстійник-шламонакопичувач б.Капустянка (площа - 148,46 га), який входить до комплексу позамайданчикового шламовидалення ПАТ «Запоріжсталь».
За даними Головного управління статистики в Запорізькій області загальний обсяг відходів (І-ІV клас небезпеки), накопичених у місті на кінець 2014 року, склав 115, 96 млн.тонн, у т.ч. І-ІІІ кл. небезпеки - 761,27 тис.тонн.
У 2014 році утилізовано 1 503,89 тис. тонн відходів І-ІV класів небезпеки, у тому числі І-ІІІ класів небезпеки - 2,644 тис. тонн.
Кількість переданих відходів І-ІV класів небезпеки стороннім організаціям у 2014 році склала 327,32 тис. тонн, у тому числі І-ІІІ класів небезпеки - 312,54 тис. тонн.
Проблемні питання:
- незадовільна якість атмосферного повітря;
- стан водних ресурсів;
- підтоплення території житлової забудови міста;
- розміщення відходів виробництва та споживання;
- будівництво полігону побутових відходів.
Шляхи вирішення питань:
Для вирішення проблемних питань у сфері екології, забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров’я населення міста від негативного впливу зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 №24 затверджено Програму природоохоронних заходів, спрямованих на охорону навколишнього середовища, раціональне використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки міста Запоріжжя (далі - Програма).
Програмою визначені пріоритетні напрямки та комплекс заходів щодо підвищення рівня суспільної екологічної свідомості, мінімізації та запобігання викидам і скидам забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення відходів, поліпшення стану водних ресурсів, ліквідації підтоплення, берегоукріплення, охорони та раціонального використання надр, забезпечення екологічно збалансованого природокористування, належного утримання зелених насаджень та об’єктів природно-заповідного фонду, а також зменшення негативного впливу викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря на здоров’я населення. Термін виконання Програми - 2012-2017 роки.
Відповідно до Програми заплановано виконання 215 природоохоронних заходів. З початку її реалізації виконувалися 195 заходів, з них з кінцевим терміном реалізації в 2012-2015 роках - 135 заходів. 


Соціально- економічний паспорт м.Запоріжжя за підсумками 2014 року

 

64,04130,0

Яндекс.Метрика  
Шановні відвідувачі і користувачі сайту,
ми будемо вдячні, якщо Ви не забудете зробити посилання на нашу адресу www.meria.zp.ua
при використанні матеріалів сайту.

© 2007
Разработка сайта Smart Internet