Офіційний портал
Запорізької міської влади

69105, м. Запорiжжя, пр. Соборний 206Паспорт міста Запоріжжя

РОЗТАШУВАННЯ МІСТА

Місто Запоріжжя є одним з найбільших адміністративних, індустріальних і культурних центрів півдня України. Воно розташовано на головній воднотранспортній магістралі - р. Дніпро, у місці її перетинання транспортно-комунікаційними коридорами, що з'єднують південь України з центром Росії, Донбас із Криворіжжям і Закарпаттям.

У відповідності зі Зведеною схемою районного планування України Запоріжжя займає важливе місце в регіональній системі розселення і несе функції обласного, міжнародного і районного центів, кожний з який має свою зону міжселищного обслуговування.

Так, у зоні впливу Запоріжжя як обласного центра на території 2690 тис. га розташовано 14 міст, 23 селища міського типу, значну кількість сіл і проживає понад 2-х млн. чоловік.

Очолювана Запоріжжям міжрайонна система розселення (приміська зона), відрізняється високим рівнем виробничо-господарського освоєння території, високою цінністю сільськогосподарських земель і природного середовища. Приміська зона охоплює Запорізький, Вольнянский, Оріхівський, Василівський і Каменсько-Дніпровський адміністративні райони Запорізької області, загальна площа яких складає 760 тис. га. Тут розташовано 5 міст, 6 селищ міського типу і близько 300 сільський населених пунктів. Загальна чисельність населення складає близько 315 тис. чоловік.

Особливістю міста Запоріжжя є те, що в ньому зосереджене близько 65% продуктивних потужностей області і близько 43% населення області.

 

ТЕРИТОРІЯ

Територія міста Запоріжжя в межах міської риси складає 33099 га. Показник витрати території на 1000 жителів - 39 га, що приблизно збігається з такими ж показниками по міських поселеннях України (40 га) у цілому і міста такого ж рівня - Дніпропетровська (33 га).

Значні території, вище 4 тис. га зайняті водними просторами (12,8%), порядку 8 тис. га займають промислові, комунально-складські об'єкти, спецтериторії, 17,6% міських земель використовується в сільському господарстві. Вільні міські землі, що складають 1,6% від усієї території міста Запоріжжя, роздроблені і дисперсно розташовані в плані міста.

Забудова міста представлена компактною відкритою структурою і розташована на обох берегах р. Дніпро. Лівобережна частина - лінійна і дуже неоднорідна по функціональному зонуванню. Селітебні території, що розчленовуються транспортними і комунікаційними коридорами, витягнуті уздовж береги і безпосередньо примикають до промислових територій. У результаті значна частина житлової забудови (до 70%) знаходиться в зонах впливу промислових підприємств.

Правобережна частина міста більш компактна й однорідна по функціональному зонуванню. Промислові підприємства Хортицького промрайону, будучи більш "чистими" в екологічному плані виробництвами, не роблять негативного впливу на житлову забудову.

Однак правобережна частина, будучи відносно сприятливою в екологічному плані, не має досить розвиненими транспортними зв'язками з місцями додатка праці (4 промрайони міста розташовані в лівобережній частині) і центром міста.

В даний час місто має невеликий резерв вільних територій у межах існуючої міської риси. Серед територій, можливих до освоєння під селітебну забудову, можна виділити невеликі ділянки в прибережній частині лівого берега (вул. Скельна, Центральний бульвар), районі намиву Миколаївської заплави (житловий масив "Південний"), у правобережній частині (мкр. Бородінський, Хортицький житловий масив, Верхня Хортиця). Крім цього існує невеликий резерв територій у районах можливої реконструкції (Старе місто, Павло-Кічкас).

Місто розділене на сім адміністративних районів: Олександрівський, Заводський, Комунарський, Дніпровський, Вознесенівський, Хортицький, Шевченківський.

ТРАНСПОРТНА ІНФРАСТРУКТУРА

Сучасна транспортна інфраструктура м. Запоріжжя містить у собі систему зовнішнього транспорту - залізницю, автобусний транспорт, автодорожня мережа, авіатранспорт і водний (річний) транспорт, - магістральну вулично-дорожню мережу і мережу масового пасажирського транспорту.
Запорізький залізничний вузол утвориться перетинанням двох магістральних ліній: Москва - Харків - Запоріжжя - Сімферополь і Кривій Ріг - Запоріжжя - Донбас.

Зовнішні автобусні перевезення пасажирів здійснюються трьома автостанціями й одним автовокзалом.

Мережа зовнішніх автошляхів містить у собі дорогу державного значення, що забезпечують зв'язки з Дніпропетровськом, Харковом, Полтавою, центральними і південними областями України, з Чернігівським і Азовським узбережжям.

Вантажні і пасажирські перевезення водним транспортом обслуговуються двома річковими портами, що розташовані на левом бережу у верхньому і нижньому б'єфі Дніпровської ГЕС.
Повітряне сполучення забезпечується Запорізьким аеропортом, розташованим у північно-східній частині міста.

Існуюча магістральна вулично-дорожня мережа міста представлена магістралями міського і районного значення. Транспортні зв'язки між лівим і правим берегами здійснюється через греблю Дніпрогесу і мости, що проходять через острів Хортиця.

КЛІМАТ

Клімат - атлантико-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, що виявляються в окремі роки з особливою інтенсивністю. Літо тепле, звичайно починається в перших числах травня і продовжується до початку жовтня, охоплюючи період біля п'яти місяців. Зима помірковано м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву складає 14 см., найбільша - 35 см.

Середня річна температура - 9,0 t, середня температура в липні - 22,8 t, а в січні - 4,9 t.

Середня глибина промерзання ґрунту - 0,8 метрів, максимальна - близько 1,0 метра.

За умовами забезпеченості вологою територія міста відноситься до посушливої зони. Середньорічна кількість опадів складає 443 мм, а випар з поверхні сухіше - 480 мм, з водної поверхні - 850 мм. При цьому влітку часто спостерігаються зливи, що сильно розмивають поверхня ґрунту.

Відносна вологість повітря о 13 годині складає 60%, найменша - 40% - спостерігається в липні-серпні.

Переважний напрямок вітру в теплий період є північний і північно-східне, у холодний період - північно-східне і східне. Середня швидкість вітру складає 3,8 м/сек, підсилюючи до 4,2 м/сек на окраїнах міста. Максимальна швидкість вітру, до 28 м/сек, спостерігається один раз у 15-20 років.

Щорічно, у середньому, місто покривається туманом 45 днів у році. Найбільше число туманів - 60 у рік.

ЗАКЛАДИ НАУКИ

Український державний науково-дослідний інститут титанy.
Керівник: академік Петрунько Анатолій Миколайович.
Адреса: 69600,м.Запоріжжя , пр.Леніна,180,
тел.33-23-23
Основні напрямки роботи:

  • державна програма розвитку кольорової металургії в Україні (керівник програми - академік Петрунько А.Н.);
  • реалізація програми відновлення в місті Запоріжжя виробництва губчатого титана.

Інститут механізації тваринництва.
директор Черкун Валентин Якович
Адреса: 69097, м. Запоріжжя вул. Ентузіастів 14,
тел.41-03-21,41-03-51,41-03-32
Основні напрямки роботи:

  • фермерська біогазова установка;
  • установка для поїння свиней;
  • агрегат для стрижки овець;
  • комплект малогабаритного устаткування для переробки вовни;
  • комплект устаткування для водоплавного птаха;
  • устаткування для готування електрохімічно-активованої води;
  • установка для активного моціону тварин на молочних фермах;
  • сигналізатор завершення машинного доїння.

Запорізький науково-дослідний інститут радіозв'язку .
69118, вул. Луначарського 13,
тел. 64-99-88
Передові розробки в області радіоапаратури і засобів зв'язку .

Конструкторсько-технологічний інститут сільськогосподарського машинобудування
69035, вул. Чубанова, 1,
тел.64-64-50, 69-93-74, 64-17-56
Цікаві розробки в сфері сільськогосподарського машинобудування може запропонувати конструкторсько-технологічний інститут сільськогосподарського машинобудування.

Український державний науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів і феросплавів.
69000, вул. Патріотична 74А,
тел.33-40-35, 39-49-77
Великий науковий центр в Україні, що спеціалізується на автоматизації виробничих процесів у металургії, розробці і впровадженні у виробництво наукових і технічних нововведень і нових видів спеціалізованих сталей і феросплавів.

Науково-дослідний і проектний інститут Укрдіпрогазоочистки
69006, вул. Трегубенко,18,
тел.15-32-42, 33-35-99
Рішення проблем охорони навколишнього середовища.

Український науково-дослідний інститут трансформаторобудування
69006, вул. Дніпропетровське шосе 11, тел. 52-64-91
Передові розробки в сфері трансформаторобудування (впровадження яких проводиться на ВАТ "Запоріжтрансформатор")

Науково-дослідний інститут силової енергетики "Перетворювач"
69600, вул. Кремлівська 63А,
тел.52-71-54

Інститут Діпроелектро
69065, вул. Інженерна 1,
тел. 57-13-01, 57-14-28

Проектно-конструкторський і технологічний інститут ( що входить до складу ПО "Автопромсварка")
69006, пр. Металургів 30,
тел. 32-02-21, 32-60-86


 Яндекс.Метрика
Шановні відвідувачі і користувачі сайту,
ми будемо вдячні, якщо Ви не забудете зробити посилання на нашу адресу www.meria.zp.ua
при використанні матеріалів сайту.

© 2007
Разработка сайта Smart Internet