Офіційний портал
Запорізької міської влади

69105, м. Запорiжжя, пр. Соборний 206


Туристичний путівник

Місто Запоріжжя є одним з найбільших адміністративних, індустріальних і культурних центрів півдня України. Місто має значний туристичний потенціал, зумовлений географічним розташуванням, особливостями історичного розвитку, національно-культурним різноманіттям, специфічною архітектурою міста, природними об’єктами, наявністю потенційно брендових туристичних продуктів, унікальним поєднанням у межах міста урбанізованих та індустріалізованих майданчиків із заповідними територіями.

Національний заповідник «Хортиця»

 

У межах міста Запоріжжя, індустріальної столиці півдня України, є заповідник зі статусом національного – о. Хортиця з прилеглою територією. Хортиця – найбільший острів не лише на Дніпрі, а на усіх річках Європи, довжиною 12 км, шириною 2,5 км. Його площа складає близько 2,5 тис. га. На думку вчених, він утворився більше 2 мільйонів років тому у результаті геологічного розлому, який відколов частинку Українського кристалічного щита. Природа острова унікальна. На його території поєднуються усі ландшафти України: плавневі ліси та луки, справжні та петрофітні степи, скелясті відшарування гранітів, балки, нагорні діброви, висячі болота, озера. Тут понад тисяча видів рослин, стільки ж видів комах, дві сотні видів птахів, два десятка видів ссавців. Багато з них потрапили до Червоної книги України. Сьогодні Національний заповідник «Хортиця» – потужний туристичний центр запорізького краю. У заповіднику діє багато туристичних маршрутів, на яких можна ознайомитися з багатою історією Запорожжя, його унікальною природою, почути безліч легенд та переказів, на які так щедра хортицька земля. Кожен, хто потрапляє на цей острів, душею торкається нашої багатовікової історії, насолоджується неповторними його краєвидами, відчуває життєдайну енергетику Хортиці – перлини української землі.

Контакти:
0612-52-51-88
e-mail: zapovidnyk@mail.ru
http://ostrov-hortica.org.ua

Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ»

Запорізька Січ – столиця козацьких земель, серце низового лицарства та центр козацької вольності, який існував за порогами Дніпра із середини 16 ст. до 1775. Утворення 3апорозької Січі пов'язане з процесом формування українського козацтва і освоєння ним раніше спустошених татарами українських земель між Дніпром і Південним Бугом. Численні козацькі загони, які займалися господарським освоєнням цих земель і вели постійну боротьбу з татарами, змушені були будувати на уходах укріплення для власної безпеки. Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника «Хортиця» було створено історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Дана «Січ» не є копією жодної з вісьмох Запорозьких Січей. Це узагальнений образ козацької столиці, в якому представлено головні будівлі, притаманні Запорозьким Січам: церква, курені, будинок кошового отамана, канцелярія, військові скарбнички, школа, пушкарня. На передмісті: кузня, гончарня, шинок та «грецька хата» для заїзджих гостей. Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця покликаний дати сучасникам цілісне уявлення про таке унікальне явище, яким було в історії України запорозьке козацтво.

Контакти:
о. Хортиця, національний заповідник "Хортиця"
0612-52-73-17, 0612-52-73-13

Музей історії запорозького козацтва

 

Музей розташований на острові Хортиця. Поруч з музеєм великий курган (його видно з греблі). Цей курган, як стверджують деякі історики — скіфське поховання. Музей, присвячений історії українського козацтва, звідки відкривається найбільший мальовничий вид на греблю Дніпрогесу. Представлені експозиції: Запорозьке козацтво в історичній та художній літературі; період Київської Русі; православ'я на українських землях; новітня історія запорозького краю; нові археологічні знахідки Національного заповідника. На сьогоднішній день в музеї зібрано понад 32 тис. музейних предметів. Експозиційна площа музею становить 1600 кв. м. У музеї постійно відкриті для огляду експозиція та три діорами: «Битва київського князя Святослава» (перед якою представлений унікальний меч каролінгського типу широко відомий як «Меч Святослава» знайдений в 2011 р. біля о. Хортиця), «Військова рада на Січі», «Визволення міста Запоріжжя». Виставки присвячені історії запорозького козацтва. Недалеко від музею на острові Хортиці розташований кам'яний стовп, на якому написано, що тут імовірно вбили князя Святослава (сина княгині Ольги). Тут же є і таємничий чорний камінь, який, як вважають, має велику магічну силу.

Контакти:
о. Хортиця, національний заповідник "Хортиця"
0612-52-73-17, 0612-52-73-13
e-mail: opalmira@ukr.net

Меморіально-туристичний комплекс «Протовче»

 

Історична винятковість приплавневої місцевості острова блискуче підтвердилася археологічним чином: протягом 1976-1980 рр. учені Хортицького заповідника Тамара і Віталій Шевченки разом з Олександром Бодянським виявили та дослідили поблизу озера Осокорового кілька напівземлянок, кожна площею в середньому до 500 кв. м. Знахідки свідчать про те, що у поселенні мешкали і мисливці, і ремісники, і землероби. Наявність же значної кількості предметів озброєння – говорять ще й про потужну військову рису. Існує думка, що поселення було своєрідним форпостом на кордоні між слов’янським державним угрупуванням і кочівницьким Степом. Часові його обрії – від Х до ХІV століть. Масштаби пам’ятки, її виключно важливе стратегічне розташування дають вагомі підстави вважати Протовче однією із залог, з яких згодом викристалізувався військово-адміністративний центр – Запорозька Січ. Протолче цікаве не тільки з історичного боку, це унікальна пам’ятка природи, зона абсолютної заповідності. Комплекс з більше 20 озер, проток і заток, острівців і півострівців – це залишки колись безкрайнього плавневого масиву «Великого Лугу Запорозького». Тут мешкає більше 28 видів звірів, 47 – риб, 226 – птахів.

Контакти:
о. Хортиця, національний заповідник "Хортиця"

Туристичний комплекс «Скіфський стан»

 

На Хортиці (за Я.П. Новицьким) було 129 курганів, найдавніші з яких споруджені в добу бронзи (ІІІ-ІІ тис. до н.е.) Кургани розташовувалися 6-ма групами. Усі вони були, ніби нанизані на так званий Скіфський шлях, який діє і сьогодні і проходить серединою Хортиці, від балки Наумової до плавневої частини. П'ята курганна група (колись там було 28 курганів, а вціліло лише 3) розташована у найвищій точці Хортиці – висота над рівнем Дніпра 59 м, над рівнем моря – 72 м. На цьому місці цілюща енергетична зваба, відкриваються чудові краєвиди. Відтак тут у листопаді 2005 року вперше в Україні розпочалися роботи з відновлення історичного ландшафту. До трьох вцілілих курганів додалися ще вісім: один насипаний на місці дослідженого; два на місці зруйнованих; два – у вигляді макетів, а ще два рукотворні пагорби постали один у вигляді стилізованого святилища скіфського Бога війни Арея, а другий – своєрідний постамент для стилізованої козацької вежі. На курганах установлено стели доби бронзи, половецькі статуї. На західній околиці комплексу розташовано музей кам'яних витворів, який склали кам'яні гармани, ступи, корита, зернотерки, жорна та хрести козацького типу виявлені у довколишніх селах і привезені на Хортицю.

Контакти:
о. Хортиця, національний заповідник "Хортиця"

Історико-культурний комплекс «700-річний запорізький дуб»

 

Запорізький дуб - ботанічна пам'ятка природи первісних дубових лісів Наддніпрянщини, віком не менше 700 років, туристична пам'ятка. Знаходиться в місцевості Верхня Хортиця міста Запоріжжя. З 1972 року - заповідний об'єкт. З 2010 року - Національне дерево України.

24 серпня 2001 року поряд із дубом відкрився історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб». Ініціатором будівництва центру був благодійний фонд сприяння розвитку духовності і культури «Запорізькі святині», автор проекту - народний художник України А. В. Гайдамака. З 2009 року історико-культурний комплекс знаходиться під патронатом Всеукраїнської федерація "Спас". На території комплексу побудована каплиця Покрови Пресвятої Богородиці, є театр козацького бою «Запорізький Спас» http://baburka.zp.ua/spas/index.htm, кафе-ресторан «Біля Дуба». Тут проходять театралізовані дійства з елементами кінної джигітовки і козацького бойового мистецтва «Спас» для дорослих і дітей.

Контакти:
Верхня Хортиця, вул. Тараса Бульби, 14
0612-22-67-65, 0612-36-87-43

Запорізький кінний театр та етнографічний комплекс "Козацька залога"

 

Кінний театр "Запорізькі козаки" є однією з візитних карток Запоріжжя і пропонує програму фольклорно-етнографічного кінного театру, який почав працювати ще з початку 90-х років. Театралізована вистава проходить на імпровізованій сцені, програма включає елементи вольтижирівки, джигітівки - трюки на конях, роботи арапником (батогом), захоплюючі козацькі ігри та розваги. Проводить театр старовинний ритуал "Посвята у козаки" з видачею почесної грамоти на пам'ять. Також кінний театр запрошує здійснити захоплюючі кінні прогулянки по мальовничих місцях о. Хортиця.

Контакти:
о.Хортиця, вул. Заповідна, 23, "Козацька залога"
061-701-24-81, 061-213-32-85
e-mail: zap.kazak@gmail.com
http://www.zp-kazaki.com

Проспект Леніна

 

Один з найдовших в Європі. Центральна, найбільш красива і жвава вулиця Запоріжжя. Проспект починається від центрального вокзалу Запоріжжя-1 і закінчується на площі Леніна біля Дніпрогесу. Відразу ж після вокзалу проспект розрізає територію Запорізького автозаводу. Потім по Шенвизському мосту перетинає Мокру Московку. Тут проходила південна межа старої Олександрівської фортеці. В ста метрах від моста відбувається вигин проспекту біля колишнього селища Калантирівка і він витягується майже в пряму лінію аж до свого кінця. На початку цієї лінії проспект тягнеться по колишній вулиці Кузнечній, а після річки Суха Московка (північна межа Олександрівської фортеці) і дамби переходить в нову частину Запоріжжя, послідовно проходячи через Вознесенку і Соцмістечко. У старій частині проспекту збереглося кілька дореволюційних будівель, що представляють собою не стільки архітектурну, скільки історичну цінність. На проспекті Леніна знаходиться більшість пам'яток Запоріжжя. Від театру ім.Магара в старому місті до «Фонтану життя» і «Годинника закоханих» – в новому.

Дніпрогес імені В. І. Леніна

 

Дніпровську гідроелектростанцію ім.В.І.Леніна по праву можна вважати символом Запоріжжя і цілої епохи. Це велика гідроелектростанція півдня України, п'ята ступінь каскаду гідроелектростанцій, забезпечує електроенергією Донецько-Криворізький промисловий район. Станція є найстарішою серед каскаду електростанцій на річці Дніпро. На основі Дніпрогес в Запоріжжі було створено металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс. Із спорудженням греблі, що на 50 метрів підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося судноплавство. Авторство технічного проекту греблі і шлюзу належить професору І.Г. Олександрову, а архітектурне рішення електростанції В.А. Весніна. Будівництвом керував О.В. Вінтер. Всього на Дніпробуді працювало понад 20 тис. осіб. 1 травня 1932 Дніпровська гідроелектростанція дала перший струм. Офіційне ж відкриття Дніпрогесу відбулося 10 жовтня 1932 року. Повна потужність станції в 30-ті рр. дорівнювала 560 тис. КВт. 1 травня 1933 року через трикамерний шлюз пройшов перший пасажирський пароплав "Софія Перовська". Так відкрилося судноплавство по Дніпру. У 1969 році почалося будівництво Дніпрогесу - 2 і нового однокамерного шлюзу, яке очолив М.О. Дубовець. Новий шлюз - унікальна інженерна споруда, він став вітчизняним аналогом відомих панамських шлюзів. Зараз загальна потужність Дніпрогесу становить 1538,0 МВт.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад

Садів, подібних Запорізькому міському дитячому ботанічному саду немає не тільки на території України, але й у Європі. Сьогодні територія саду складає 14,6 га землі. До його складу входять навчальний корпус, дендропарк, оранжерея "Зимовий сад", оранжерея "Кактусарій", комплекс теплиць "Лимонарій", "Папороті", "Хризантеми", "Розарій", "Кали", квітники, альпінарії. Колекція саду налічує близько 4 тис. рослин. Тут зібрані унікальні хвойні, тропічні та субтропічні рослини, понад 130 сортів троянд.

Контакти:
вул. Чарівна, 11
0612-65-32-52, 061-769-05-26
e-mail: zmdbs@mail.
http://www.botsad.zp.ua

Запорізький академічний обласний український музично-драматичний

театр ім. В.Г. Магара

 

Сьогодні театр - один із кращих в Україні в плані архітектури, естетичних показників, технічного обладнання. Театр названий на честь художнього керівника театру, народного артиста СРСР Володимира Магара. Приміщення нинішнього театру побудовано в 1953 році. У 2004 році театру присвоєно звання академічного. Репертуар театру- це українська класична, світова та сучасна драматургія, оперети та мюзикли, вистави героїко-романтичної спрямованості, комедії, музично-пластичні вистави та казки для дітей. В театрі діють: театр-салон та мала сцена. При театрі створений Міжнародний центр театру «Данапріс» (з 2001 р.) та театр просто неба, вистави якого проходять на о. Хортиця, в Історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» Національного заповідника «Хортиця».

Контакти:
пр. Леніна, 41
Каса: 061-764-38-17
e-mail: teatr@magara.zp.ua
http://magara.zp.ua

Запорізький обласний краєзнавчий музей

Колекція музею нараховує близько 110 тисяч експонатів основного фонду, з яких кілька сотень пов’язані з історією козацтва. Серед них такі реліквії як клейноди, холодна та вогнепальна зброя, корабельні гармати та якорі, побутові речі запорожців, монети, документи XVI – XVIII ст., більшість з яких представлені в експозиції музею. Археологічна колекція в Запоріжжі є найбільшою серед обласних музеїв України. Особливий інтерес представляють унікальні пам’ятки доби бронзи та скіфського часу, періодів черняхівської культури і середньовіччя. Тільки у 3-х залах давньої історії краю експонується понад 4300 оригінальних старожитностей.Великою є і колекція часів визвольних змагань та селянського руху під проводом Нестора Махна, будівництва Дніпрогесу, Другої світової війни та повоєнної відбудови промислового комплексу Запоріжжя, одного з найбільших у світі. Багатонаціональна культура Запорізького краю від його заселення у XVIII – початку XIXст. представлена у кількох залах експозиції «Етнографічні скарби Запоріжжя». Зали відділу природи приваблюють численними експонатами флори і фауни степу, лісу та Азовського моря. Особливої неповторності надають експозиціям високохудожні діорами:«Цілинний степ», «Кам’яні могили», «Коса Обитічна», «Старобердянське лісництво». У Великому виставковому залі музею площею 200 кв. м. постійно діють пересувні виставки провідних музеїв України, Росії та інших країн.

Контакти:
вул. Чекістів, 29
061-764-39-12
e-mail: zokm@ukr.net
http://zokm.jimdo.com

Музей історії зброї

Музей історії зброї в Запоріжжі був створений у 2004 р. На пострадянському просторі це одна з найбільших приватних колекцій зброї, що була зібрана на п’яти континентах і представлена публіці. Основною темою експозиції є історія виникнення і розвитку зброї. Хронологічні межі експонатів, представлених в музеї, охоплюють величезний проміжок часу — від середнього палеоліту (40 – 15 тис. років тому) до другої половини ХХ ст. Більш ніж 4 тис. одиниць вогнепальної та холодної зброї, зібраного в музеї, відображають майже всі етапи становлення людських цивілізацій.

Контакти:
пр. Ленина, 189
061-232-15-55
e-mail: muzei@ukr.net
http://museummilitary.com

Музей ретро-автомобілів «Фаетон»

 

Музей ретро автомобілів «Фаетон» розпочав свою роботу у 2008 р. з виставки автомобілів з колекції громадської організації ім. Л. Хлєвного «Автомотоклуб «Фаетон». В 2011 р. музей отримав нове приміщення. Сьогодні — це єдиний повноцінний автомобільний музей в Україні. Колекція музею нараховує більше 60 одиниць техніки кінця 20-х рр. – 70-х рр. ХХ ст. З довоєнної техніки в експозиції представлені рідкісні автомобілі, такі як «полуторка» ГАЗ-АА 1935 року виробництва — найстаріша вантажівка в Україні, а також «трофейний» Opel 1937 р. Широко представлені і автомобілі часів ІІ Світової війни. Є в колекції музею і американські автомобілі, що постачалися до СРСР за ленд-лізом. У 2012 р. було відкрито другий зал музею, де експонуються 15 одиниць техніки («махновська» тачанка, пожежна машина та інше) та більше 50 видів вогнепальної зброї часів ІІ Світової війни. Однією з особливістю музею є те, що вся техніка «на ходу» і декілька разів на рік виїжджає з музею на запорізькі вулиці.

Контакти:
вул. Виборзька, 8
061-213-14-25
http://www.faeton.zp.ua

Музей техніки Богуслаєва

 

 

 Музей техніки Богуслаєва відкрився 20 жовтня 2012 р. На двох поверхах будівлі в просторих залах розташувалися експозиції різноманітної техніки. На першому поверсі розміщується експозиція, присвячена історії Запорізького моторобудівного заводу. Серед експонатів — унікальні колекції поршневих і реактивних авіаційних двигунів, що випускалися підприємством в різні періоди історії. На другому поверсі розмістилася вражаюча колекція мотоциклів 30-х – 80-х рр. ХХ ст. Поміж київських мотоциклів К-650, Дніпро-11, Дніпро-14.9, іжевських Іж-350, Іж-49 та інших, своє місце знайшли і мотоцикли іноземного виробництва: Harley-Davidson, Sachs, Zundapp, BMW R-35, Simson (Star), DKW-350, Java-50, CZ-501, Pannonia T-5 тощо. На площі перед музеєм розмістилася колекція військової техніки, де представлені протитанкові і дивізійні гармати, гаубиці «Гвоздика» 2С1, «Акація» 2С3, зенітні установки «Шилка»тощо.

Контакти:
вул. Копьонкіна, 27
(061) 720-44-06
e-mail: upp@motorsich.com
http://museum.motorsich.com

Музей-галерея
прикладної кераміки та живописної творчості Іллі та Олексія Бурлай

18 червня 2008 року в старовинному приміщенні на глибині 5 метрів в історичній частині міста Запоріжжя, в гирлі річки Мокра Московка навпроти південно-східної частини острова Хортиця, на честь 90-річчя з дня народження О. П. Бурлай, заслуженого діяча мистецтв Татарської АРСР, лауреата премії ім. Г.Тукая, був відкритий музей-галерея. Музей має наукову, творчу та культурно-педагогічну спрямованість. Відвідавши музей, можна дізнатися, як він створювався, чим живе сьогодні, побачити старовинну фортецю родини Хілтманн побудови ХVIII століття на глибині 5 метрів. В колекції музею - матеріали, пов'язані з історією та першими будівлями Запоріжжя, старовинні карти та фотодокументи, колекція старовинної черепиці і цегли, історія цегельні в селищі Карантинка. Також колекція безперервно поповнюється цікавими експонатами.

Контакти:
вул. Горького 29 (вхід з вул. Ілліча)
061 213-87-55
e-mail: burley.hiltmann@gmail.com
http://museum-gallery.org

Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай»

 

Парк розміщується в Жовтневому районі: від набережної магістралі тягнеться до річкового вокзалу. Назву парк "Дубовий гай" отримав від безлічі дубів, які ще у XVIII столітті займали обширні території, що розкинулися до Великого Лугу. Саме, як парк культури і відпочинку його офіційно відкрили 1 травня 1959 року. Сьогодні загальна площа парку - 57 га. Серед парку - річкова протоки, через яку в кількох місцях перекинуті мости. Уздовж доріжок встановлені лавки, дитячі майданчики, парк атракціонів, фонтан, кілька майданчиків для проведення концертів, тенісні корти.

Контакти:
вул.Глісерна (Жовтневий район)
061-764-22-97

Мости Преображенського

 

Два мости над Дніпром з'єднують через острів Хортицю правий і лівий берег міста Запоріжжя. Побудовані в 1949-1952 рр. і названі на честь автора проекту - інженера-мостобудівника Б.М.Преображенського. Пам'ятник культурної спадщини України, пам'ятка містобудування місцевого значення. Обидва мости були здані в експлуатацію 31 грудня 1952 року. Через Новий Дніпро був побудований чотирьохарочний двох'ярусний міст, нижній ярус якого був призначений для пішоходів і автотранспорту, а верхній - для залізничної магістралі. Загальна довжина моста склала 560 метрів, висота - 54 метри. Через Старий Дніпро також звели двох'ярусний, але одноарочний міст, що вважався для того часу унікальним через величезні прольоти довжиною 228 метрів.

Вознесенівський парк

 

 

Вознесенівський парк ще називають ландшафтним. Вся його територія - мальовничі пагорби, акуратні доріжки, дивовижні квіткові композиції і навіть озеро. У 2009 році на одному з таких ставків побудували «Міст до тещі і свекрухи». Архітектурна композиція виконана у вигляді альтанки посеред озера, до якої веде кований місток. У парку «Вознесеновський» також є фонтан у вигляді колодязя з відром. Вважається, що вода в ньому приносить щастя. Прикрашає територію пам'ятник князю Святославу Хороброму, недалеко знаходиться найкрасивіший каскад фонтанів «Райдуга».

Запорізька обласна філармонія

 

 

Заснована в 1939 році. Розміщена в концертному залі ім. М.І. Глінки (на 772 місця), збудованому в 50-ті роки архітектором Р.Р. Вегманом і інженером В. Шапильским, і названому на честь відомого композитора М.І. Глінки. Сьогодні філармонія має творчу базу для розвитку всіх видів музичного мистецтва. Симфонічні та камерні концерти, сольні концерти артистів філармонії, музичні лекторії, літературні вітальні, гастролі зарубіжних виконавців, обласні, всеукраїнські та міжнародні фестивалі, конкурси, творчі зустрічі, заходи, до професійних та календарних свят - це творчий доробок працівників та артистів філармонії. Партитура кожного концертного сезону, яку натхненно й ретельно створює весь колектив філармонії, унікальна і неповторна. Створені нові цікаві програми, в яких органічно синтезуються різні жанри.

Контакти:
пр.Ленина, 183
(061) 236-44-67
e-mail: filarmonic.zp.ua@ukr.net
www.filarmonic.zp.ua

Запорізька дитяча залізниця

 

Запорізька дитяча залізниця - одна з найкращих і найбільших в Україні. Побудована в 1972 р. На момент відкриття її довжина становила 3,5 км, а на дорозі було 3 станції. Зараз повна експлуатаційна довжина складає 9,4 км, є тунель довжиною 80 м. Рухомий склад: тепловози ТУ7А-3108, ТУ2-136, ТУ2-144, вагони ПВ51, вантажна платформа. На сьогоднішній день це одна з небагатьох дитячих доріг, рух поїздів по якій триває цілий рік. Поряд з головною станцією "Жовтневою" знаходиться тераріум, де можна побачити рідкісних змій, черепах, а зоокуточок багатий тваринами: ведмедями, лисицями, вовками, ламами, а також і рідкісними видами птахів. Можна побувати і в зимовому саду, де ростуть рідкісні види дерев, квітів і кущів.

Контакти:
вул. Луначарского, 1
0612-64-41-44, 0612-64-27-02

Запорізький державний цирк

20 квітня 1972 року стаціонарний Запорізький цирк розпочав свою роботу. Сьогодні цирк один з центральних організаторів видовищних заходів, який організовує дозвілля та відпочинок як дітей так і дорослих в місті Запоріжжя та області. У Запорізькому цирку постійно проводиться робота по підвищенню художнього рівня циркових програм та культури обслуговування глядачів. На арені Запорізького цирку радували мешканців міста і області такі видатні діячі циркового мистецтва, як Юрій Нікулін, Ігор та Еміль Кіо, артисти Дурови, Філатови, Запашні та багато інших.

Контакти:
вул. Рекордна 41 (р-н ТЦ Україна)
0612-33-71-60
http://www.circus.internet.zp.ua

Виставковий центр «Козак-Палац»

У 2009 році в Запоріжжі відкрився новий спеціалізований виставковий центр. Виставковий центр «Козак-Палац» спроектований і побудований у відповідності з сучасними будівельними стандартами, оснащений актуальною технічною базою з широкими можливостями. З появою такої виставкової інфраструктури стало можливим проведення в Запоріжжі виставково-конгресних заходів, а також заходів різного формату на найвищому технічному рівні. Сьогодні «Козак-Палац» по праву є однією з кращих виставкових майданчиків в Україні.

Контакти:
вул. Перемоги, 70-б
http://www.expo.zp.ua

Свято-Покровський кафедральний собор

 

Першу церкву на місці нинішнього головного собору міста побудували ще в 1778 році, стара Покровська церква була переважно дерев'яними. 5 травня 1886 року на місці вже розібраної заклали новий кафедральний Свято-Покровський собор, зруйнований більшовиками в 30-ті роки ХХ століття. Будівництво майже точної копії зруйнованого собору почалося в 1993 році і тривало 14 років. 53-метровий Свято-Покровський кафедральний собор фахівці називають одним з найкрасивіших в країні. Архітектор Дмитро Романов знайшов фотографії собору, який діяв на цьому місці до Жовтневої революції 1917 року, в Санкт-Петербурзі, в Синодальному архіві. Був вивчений багатовіковий досвід церковного проектування. Свято-Покровський кафедральний собор, який розташовувався на Соборній площі Олександрівська у кінці XIX ст. початку XX ст., відтворений у його первісній красі. Експерти вважають будівництво собору і реконструкцію прилеглих будівель початком відродження історичного центру міста.

Контакти:
пр. Ленина, 37
061-214-96-90
http://pokrovsobor.zp.ua

«Фонтан Життя» на пл. Маяковського

Фонтан, побудований на площі Маяковського, вдало поєднав у собі як естетичну красу, так і дивовижне технічне рішення. Фонтан має найбільшу в Україні кулю, що обертається під дією води. Важить він 3,8 тони і виконаний з найміцнішого запорізького граніту. Його механізм настільки точний і налагоджений, що напір води, що обертає гранітну громадину, - всього 3,5 атмосфери, менше, ніж у водопроводі. А водний прошарок між кулею і його опорою - всього один міліметр. Крім того, скульптури, які знаходяться навколо фонтану, відображають всю історію українського народу, починаючи із самих давніх часів. Куля в центрі фонтану об'єднує навколо себе вісім статуй, пов'язаних з культурою, історією та побутом українського народу. Зокрема, у структурі кулі є композиція Чорнобиля, яка увінчує подвиг ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, козак Мамай - символ вільного і незалежного духу запорізьких козаків, всього народу України, чумаки - невтомні мандрівники таврійських степів, Берегиня - символ збереження життя, скіфи - давній народ Запорізького краю, мисливець - символ нерозривного співіснування людини і природи, кам'яні могили - місця першої писемності людства і степ - багатство землі української.

"Годинник закоханих" на бульварі Шевченка

 "Годинник закоханих" був побудований на бульварі Шевченка у 2003 році за ініціативою тодішнього мера Запоріжжя Олександра Поляка. Спочатку для годинника, прикрашеного гербом Запоріжжя, планувалася роль міських "курантів", але потім його вирішили зробити музичним - тепер з настанням кожної нової години хронометр програє уривок з пісні "Коли весна прийде, не знаю...", яка вважається неофіційним гімном Запоріжжя. А "закоханим" годинник став після того, як молодята взяли за традицію обов'язково біля нього фотографуватися на щасливе сімейне життя.

 


Згідно рішення Управління культури і туризму обласної державної адміністрації та за підтримки Запорізької обласної ради, при обласному краєзнавчому музеї у 2008 р. було відкрито Запорізький обласний туристично-інформаційний центр (ЗОТІЦ).
Тут створено першу в Україні мультимедійну базу даних, яка сьогодні містить інформацію про більш ніж 3 тис. туристичних об'єктів краю. Серед них: Національний заповідник "Хортиця", Національний історико-археологічний заповідник "Кам'яна Могила", обласні краєзнавчий та художній музеї, Державний історико-архітектурний музей-заповідник "Садиба Попова", природний заповідник "Кам'яні могили", Дніпрогес, залишки Микитинської фортеці, пам'ятка природи "Гранітні скелі" на р. Берда, Єлісіївський пегматитовий кар'єр, аквапарк "Мис Доброї Надії", десятки музеїв, сотні санаторіїв, баз відпочинку і багато чого іншого. База даних постійно поповнюється і уточнюється.
Всі бажаючі можуть отримати довідку про основні туристичні об'єкти області, природні, археологічні, історичні, культурні та духовні пам'ятки, культурні та культурно-розважальні заклади, готелі, санаторії, бази відпочинку, головні туристичні маршрути, розклад руху поїздів та автобусів, обласні та районні свята і фестивалі, туристичні компанії і послуги, а також багато іншого, що стосується туризму і відпочинку в Запорізькій області.
Пріоритетною метою центру є збір, обробка та поширення інформації стосовно туристичних можливостей області. Приймаючи участь в різноманітних регіональних, всеукраїнських та міжнародних туристичних виставках, форумах, фестивалях, ЗОТІЦ співпрацює з подібними центрами інших областей. Завдяки цьому співробітництву інформація про туристичні об'єкти і організації Запорізького краю розповсюджується всією Україною. З іншого боку, до центру надходить відповідна інформація з інших регіонів України. Центр сприяє наближенню туризму до людей, а людей - до туризму. Художественный музей 
Адрес: г.Запорожье, ул. 40 Лет Сов. Украины, 76-Б (ост. Универмаг "Украина")
Тел.: (061) 233-61-93.
Общая информация
Музейная коллекция сегодня насчитывает около 13 тыс. экспонатов.
Работает:
ежедневно (без выходных) - с 10.00 до 18.00.

Выставочные залы

1. «Art L» - "АртЕль" ( галерея )
Адрес: г.Запорожье, ул. Сталеваров, 30
Тел. (0612) 34-70-61
Моб. тел.: 8 (097) 784-11-10
Общая информация:
Галерея "Art L"открылась в марте 2009 года. В планах - регулярное проведение выставок, выполненных на высоком художественном уровне. Галерея не ограничивает тематику своих выставок только изобразительным искусством. Вниманию зрителей будет представлен по возможности широкий спектр жанров и направлений творчества разных художников из разных регионов Украины, а также ближнего и дальнего зарубежья.
Работает: Пн.-пт. - с 10.00 до 19.00, суб. - с 11.00 до 15.00, выходной - воскресенье.
Вход: свободный
E-mail:  artel@artel.in.ua
URL : http:// artel.in.ua /
2. "Artzebs - gallery" ( галерея современного искусства)
Адрес: г.Запорожье, б.Центральный 24.
Тел.: (061) 224-66778
Моб.тел.: 8 (050) 322-1512, 8 (068) 864-8109.
Общая информация:
Галерея работает: вторник - пятница с 10 до 18, суббота, воскресенье с 10 до 17.
Открылась галерея - 16 мая 2008 года.
Вход свободный.
E-mail : mailto:info@artzebs.com.ua
URL : http :// artzebs.com.ua /
3. Выставочный зал Союза художников Украины
Адрес: г.Запорожье, бул. Центральный, 3
Тел.: (061) 233-34-97
Работает: ежедневно (кроме воскресенья) - с 10.00 до 17.00
Цена за вход: бесплатно
4. Запорожское отделение союза фотохудожников Украины
Адрес: г.Запорожье, пр. Ленина, 159 (ост. транспорта – ул.Мира)
Тел.: (0612) 33-11-83
Время работы: с 10.00 до 18.00. В выходные - с 10.00 до 16.00
5. Галерея "Ленин"
Адрес: г.Запорожье, пр.Ленина, 167
Тел.: (061) 236-88-44
Время работы: с 10.00 до 18.00.
Вход свободный.
www.gallerylenin.com.ua
6. Пожарно-техническая выставка
Адрес: г.Запорожье, ул. Грязнова, 65
Тел.: (0612) 62-34-53
Общая информация
В Запорожье действует и пожарно-техническая выставка. Сразу в четырех залах можно ознакомиться с историей развития пожарного дела в нашей стране, с современной пожарной техникой и средствами пожаротушения, с научно-техническими достижениями в этой области. После ознакомления с экспозицией, в кинозале выставки можно просмотреть фильмы противопожарной тематики.
Время работы: ежедневно с 8-00 до 17-00. экскурсии - с 8-30 до 16-00, выходные: суббота, воскресенье. Об экскурсиях следует договариваться заранее.
Цена за вход: бесплатно
7. Выставочный зал Союза архитекторов
Тел.: (061) 34-37-36
8. Запорожская торгово-промышленная палата (ЗТТП) - организация и проведения выставок, выставочные центры
Адрес: Украина, 69000, г .Запорожье, бул.Центральный, 4
тел: (0612) 13-50-24, 39-04-16
факс: (0612) 33-11-72
Общая информация:
ЗТТП создана в 1940 году и реорганизована в 1995 году. Выставочный зал ЗТТП размещается в центре города - на бульваре Центральном.
Основной задачей ЗТТП является оказание услуг в сфере внешнеэкономической деятельности предприятиям Запорожского региона.
На начало 2007 года в качестве действительных членов палаты аккредитованы более 495 предприятий, представляющих практически все отрасли народного хозяйства.
Палата является крупнейшим в регионе организатором отраслевых выставок , среди которых:
- международная выставка "Машиностроение. Металлургия",
- специализированные выставки: "Домострой". "Ювелирный мир", "Агротехсервис" и другие.
Система управления качеством Запорожской торгово-промышле/pнной палаты сертифицирована на соответствие стандарту ISO 9001:2000 в системах TUV CERT и УкрСЕПРО.
9. ООО "Запорожский Экспоцентр" 
Адрес: 69063, г .Запорожье, ул.Артема, 4
Тел.: (061) 224-40-88

Театры и концертные залы

 ДК "ДСС" ( Дворец культуры "Днепроспецсталь")
Адрес: 69037, Запорожье, бул. Шевченко, 1.
Тел.: (0612) 34-57-61, 34-60-82, 34-60-73
Директор ДК (с апреля 2003 года): Ирина Зозуля.
Студии. Коллективы:
- Ансамбль бального танца "Крок"
- Ансамбль народного танца "Искринки"
- Ансамбль эстрадного танца "Виктория"
- Арт-студия "Дебют" (вокал, актерское матерство...)
- Брейк-данс коллектив "Big fun"
 "Ви" - T H E A T R E "V I E" (запорожский муниципальный театр -лаборатория
Адрес: г.Запорожье, о.Хортица. Научный городок.
Тел.: (061) 286-5-300, 286-5-423
URL: www.art-jaitse.com.ua
Детский Театр кукол
Адрес: г.Запорожье, ул. Гоголя, 60 (напротив главного корпуса ЗНТУ ).
Тел.: (0612) 64-27-67
Главный режиссер театра - заслуженный деятель искусств Украины А.Галимон.
Время работы: все показы спектаклей проходят в 11-00 по субботам и воскресеньям.
7. ТЮЗ - Театр юного зрителя (театр молодежи)
Адрес: г.Запорожье, ул.40 лет Советской Украины, 59 (бывший ДК «Строителей»)
Тел.: (061) 236-16-70, 236-16-71, 236-16-72
Дворец Спорта "Юность"
Адрес: 69035, г .Запорожье, ул. Победы, 66.
Тел.: (061) 233-50-81, 233-42-15
Директор дворца спорта: Иван Лужаница.

Кинотеатры

Сеть кинотеатров "Киносистема": кинотеатр им.Маяковского, кинотеатр "Байда" 
Тел. (061) 220-95-00
URL: www.cinema.dp.ua
E-mail: kino@mailua.com
Кинотеатр "Байда"
Адрес: г.Запорожье, пр. Ленина, 162 (ост. общественного транспорта. "пл. Фестивальная")
Тел. (061) 220-95-00
"Байда"  - один из самых "молодых" запорожских кинотеатров. Большой зал (630 мест).
ВРЕМЯ РАБОТЫ: c 10-00 до 23-00
Кинотеатр им.Маяковского
Адрес:  69037, г .Запорожье, пр. Ленина, 167
Тел.: (0612) 49-03-89, 220-95-00
Кинотеатр им. Довженко 
Адрес: г.Запорожье, пр.Ленина,145
Тел.: (0612) 34-90-65,
(0612) 34-10-92
(0612) 33-35-28
(061) 220-93-96 (автоответчик)
 Кинотеатр имени А.П. Довженко является центральным кинотеатром города Запорожье, находящимся в коммунальной собственности города. Зрительный зал кинотеатра рассчитан на 800 человек. Оснащен самым большим в городе экраном 18,5 х 8,5 м . Фильмы демонстрируются в системе объемного звука DOLBY. В 2007 году в кинотеатре отрывается дополнительный кинозал, где демонстрируется стериокино.
E-mail: mailto:dovzhenko@list.ru
URL: http://www.dovzhenko.zp.ua 
Дворец культуры "Хортицкий"
Адрес: 69097, Запорожье, пр. Советский, 15
Тел. (0612) 42-81-64
 Кинотеатр "Зірка"
Адрес: г. Запорожье, пр. Ленина, 91
Тел.: (0612) 62-15-52, 62-10-51
 Киноклуб "Восхождение"
Адрес: г.Запорожье, ул. 40 лет Сов. Украины, 55а, 2 этаж, малый зал (к.39) - театр молодежи (бывший ДК „ Строителей ” )
Тел: (061) 701-18-00
Общая информация:
В основном в киноклубе показывают культовое, фестивальное и артхаузное видео.
http://voshojdenie.org.ua/- новый сайт клуба
http://voshojdenie.iatp.org.ua/- старый сайт клуба
http://kinoclub.iatp.org.ua/- старый сайт клуба 

 


Яндекс.Метрика  
Шановні відвідувачі і користувачі сайту,
ми будемо вдячні, якщо Ви не забудете зробити посилання на нашу адресу www.meria.zp.ua
при використанні матеріалів сайту.

© 2007
Разработка сайта Smart Internet